Feb 01

СТАНОВИЩЕ НА РЕКТОРСКОТО РЪКОВОДСТВО ПО ПОВОД НА НОВИТЕ ГОДИШНИ ТАКСИ ЗА ОБУЧЕНИЕ

Академичен живот, Разни Comments Off on СТАНОВИЩЕ НА РЕКТОРСКОТО РЪКОВОДСТВО ПО ПОВОД НА НОВИТЕ ГОДИШНИ ТАКСИ ЗА ОБУЧЕНИЕ

СТАНОВИЩЕ НА РЕКТОРСКОТО РЪКОВОДСТВО НА ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ”

ПО ПОВОД НА НОВИТЕ ГОДИШНИ ТАКСИ ЗА ОБУЧЕНИЕ

 Уважаеми преподаватели и студенти,

В медийното пространство от 30.01. се тиражира невярна информация, която е в противоречие с решението на Академичния съвет от същия ден относно годишните такси за обучение. Основната грешка, която е допусната от страна на журналистите, се състои в това, че годишната такса е представена като семестриална.

Поради създадената в медийното пространство неблагоприятна ситуация за нашия университет е абсолютно необходимо да бъдете запознати с действителната страна на фактите.

Увеличението на годишните такси е крайно несъществено и е в размер средно на 60 лв. за година, което прави около 7 лв на месец. То се налага поради действието на два основни фактора: редуцирането на държавната субсидия от август 2010 и непрекъснатото увеличаване на разходите за отопление, ток, вода, газ.

Таксите, предвидени за 2012/2013 уч. год., са значително по-ниски от допустимата граница, която е 2/3 от държавната субсидия. За по-голяма яснота привеждаме следните статистически данни:

 

  НАПРАВЛЕНИЯ СТАРА ГОДИШНА ТАКСА НОВА ГОДИШНА ТАКСА МАКСИМ. ГОДИШНА ТАКСА
І. Педагогика

Администрация и управление

Икономика

Туризъм

346 – ред. об.

280 – зад. об.

420 – ред. об.

340 – зад. об.

462
ІІ. Филология История и археология

Философия

Религия и теология

Социология, антропология и науки за културата

Психология

Политически науки

Социални дейности

Право

500 – ред. об.

380 – зад. об.

560 – ред. об.

440 – зад. об.

738.67
ІІІ. Природни науки, математика и информатика и технически науки 580 – ред. об.

480 – зад. об.

640 – ред. об.

520 – зад. об.

1062
ІV. Изкуства 600 – ред. об.

500 – зад. об.

660 – ред. об.

560 – зад. об.

2310

 

От приведените данни става ясно, че единствено по най-ниско платеното от държавата направление годишната такса за обучение доближава максималната, но в сравнение с останалите направления тя е значително, а в някои случаи и многократно по-ниска от допустимата.

Студентите с отличен успех и тези, които са в категорията на социално слабите, получават стипендия в размер на 120 лв. на месец, която за някои направления изцяло покрива таксата за обучение. Освен това се отпускат и евростипендии, които допълнително облекчават финансовото състояние на студентите.

В Софийския университет например тази година не се увеличават таксите, но миналата година те бяха драстично по-високи от нашите и остават такива в някои направления: например за редовно обучение по ІІІ направление в СУ са 750 лв. в съпоствака с таксата в нашия унивреситет, която беше 580 лв., а от следващата учебна година – 640 лв. Значителна разлика има и в ІV направление, където в СУ още от миналата година е 720 лв., а при нас старата е в размер на 600 лв., а новата – на 660 лв.

Убедени сме, че няма да се оставите да бъдете манипулирани от невярно поднесена в някои медии информация.

 

Доц. д-р Жоржета Чолакова, заместник-ректор