Насоки за международен одит
МЕЖДУНАРОДНА НЕЗАВИСИМА ОЦЕНКА НА ОБРАЗОВАТЕЛНО-НАУЧНИЯ ПРОФИЛ НА УНИВЕРСИТЕТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Насоките съставляват рамка за извършване на самооценка за последваща институционална оценка на научния капацитет на университетите. Рамката предлага конкретен подход за вътрешен и външен преглед (peer review), при отчитане спецификата на обучението и на научната дейност на университета, в т.ч. кратко историческо развитие, цели и задачи на обучението, структура, тематика на научната дейност, материална база, перспективи.
Цел на институционалния преглед:
- Да се получи адекватен образователно-научен профил на университетите, въз основа на оценката на състоянието им и перспективите за развитие;
- Да се диференцират ясно образователните и научно-образователните университети;
- Да се въведе нова форма на финансиране на образователната и научната дейност на университетите.
Обект на оценката: Университети и висши училища, по смисъла на ЗВО, които получават публични средства и/или са получавали публични средства в оценъчния период.
Период, подлежащ на оценка: 2007 – 2009 ( включително)
Етапи на оценката: 1. Самооценка – 2 месеца; 2. Експертни панели – 4 месеца
Министър Игнатов за международната оценка: (интервю във в. “Дневник”, 13 дек 2009)
При встъпването ви в длъжност заявихте, че финансирането на университетите може да става на базата на международна оценка. Как ще се случи на практика?
– Ще докараме мобилен екип, който по няколко показателя ще направи международна оценка на всички университети. Така ще има един рейтинг и в съответствие с него определени университети ще могат да получат по-голямо финансиране. Но процесът ще е мобилен – тази година може да получиш, а догодина не. Ще правим оценка всяка година.