Основните възможности на Moodle:
- да изграждате разнообразно учебно съдържание (вкл. и мултимедия)
- да направите своя курс удобен за посещение винаги и отвсякъде;
- да записвате и отписвате своите курсисти;
- да публикувате всякакви текстови и материали;
- да отваряте и поддържате форуми;
- да търсите обратна връзка чрез анкетни проучвания;
- да изготвяте вашите изпитни материали;
- да оценявате участниците и електронно;
- да анализирате изпитните си материали;
- да научите повече за електронното обучение и оценяване.
Какво Ви дава този тип обучение?
Тук може да се провежда обучение, което включва взаимодействие с обучаемите, проследяване на тяхната дейност, възлагане на задачи за самостоятелна подготовка, изготвяне на над 10 вида тестове и др.
Преподавателите имат пълен контрол върху настройките на курсовете, включително да позволяват или ограничават достъпа до тях. Те могат да избират формат на курса (тематичен, дискусионен или седмичен), начална и крайна дата на курса, парола за записване на курсисти. Освен това, авторът на курс има възможност да реши дали и как да се показват оценките на обучаемите и дали курсът да включва актуални събития и дейности (напр. новини).
Един курс може да съдържа различни форми на учебна дейност като лекции, тестове, обратна връзка, журнал, задания, речник, форум, чат, семинар, анкети.
Чрез потребителската регистрация може да се проследи работата на всеки обучаем (дали е решавал тест, чел задание, писал във форума и т.н.), колко време е бил в системата и т.н.
Системата позволява работа с различни формати като Word, Powerpoint, PDF, Flash, видео, звук и др.
Тестовият модул предоставя на преподавателите големи възможности за създаване на собствени тестове. Системата поддържа въпроси с множествен избор, вярно-невярно, въпроси с кратък отговор, изчислителен въпрос, въпроси за съпоставяне и др. Тези въпроси се съхраняват в специализирана база данни и могат да бъдат използвани многократно в един и същи курс или, ако е подходящо, в различни курсове.
Резултатите от тестовете се оценяват автоматично и могат да бъдат оценявани многократно, ако по някаква причина въпросите са променени.
Преподавателят може да задава начална и крайна дата за изпълнение на теста, а също и времетраене на теста, да определя колко пъти обучаем може да реши един и същи тест и дали той да види веднага своите резултати. При многократно изпитване с тест преподавателят може да избира измежду няколко подхода за поставяне на окончателна оценка (най-високия резултат, средна оценка и др.)
Друга възможност на системата e получаването на допълнителна информация от обучаемите за удовлетворението им от курса, за проблеми, свързани с усвояването на материала, за самостоятелните задачи и др. Отговорите на обучаемите се получават по електронен път и могат да бъдат анонимни.
“Журнал” е модул, който отразява постиженията на обучаемите. Преподавателят определя тема, а курсистите могат да променят и прецизират отговорите си.
Преподавателят може да възложи задача за самостоятелна работа с помощта на модул “Задание”. Типични задачи или работи за самоподготовка са есета, проекти, доклади и др. (Повече за Задания)
Речникът в системата позволява на преподавателите да дефинират понятията в предметната област на съответния курс. Студентът от своя страна има възможност да отваря речника в момента, в който срещне съответния термин в текстовете на учебния материал.
Форумът е място за общуване между обучаемите и преподавателя. При абониране за форума участниците получават копия от всяка нова тема на своя имейл.
Модулът “Чат” предлага на обучаемите да осъществят синхронна дискусия в реално време.
Чрез модула “Семинар” участниците взаимно оценяват проектите си, знанията си и поставените задачи.
Модулът “Анкети” предоставя инструменти за изследване, които могат да бъдат полезни в оценяването и стимулирането на обучението в онлайн среда.
Системата поддържа стандарта SCORM за пакетиране на учебно съдържание. Тези пакети могат да съдържат уебстраници, графики, JavaScript -програми, Flash -презентации и всичко, което работи с уеб браузър. Съобразяването на общ стандарт позволява преносимост на учебното съдържание към и от други платформи за електронно обучение, които поддържат същия стандарт. Той е необходим за преподаватели, които пренасят курсове от други платформи за електронно обучение или желаят курсовете им да бъдат преносими и платформено независими.
Задания
Основна форма на проверовъчната, оценъчната и прогностичната рабоа със студентите в Moodlе се явяват заданията. Заданието от тип “Он-лайн текст” предполага творческий отговор от студента/ученика. За хуманитарните специалности такъв вид задание се исползва за написване на есе. Студентът може да публикуваа отговорът веднага на сайтът (Задание от тип: “Он-лайн текст”) , или да качи в сайта отговора като файл (Задание от тип “Отговор във вид на файл”), или да изпрати на сайта няколко файла (Задание от тип “Отговор във вид на няколко файла”). Задание от тип “Дейност извън системата по e-mail” не изисква отговор от страна на студента в рамките на самото задание. Такъв тип задание преподавателят може да използва за оценяване на активността на студента при разработката на wiki-проект или отговор в аудитория, например. •Заданията се специфицират по краен срок и оценка; •Обучаемите изпращат решения на заданията като файлът се маркира по дата на получаване; •Закъснелите задания се визуализират за преподавателя; •Преподавателят може да дава препоръки към отделните задания, като обучаемият се уведомява по електронна поща; •Възможност за повторно изпращане на решение дори след оценяване, ако преподавателят го е позволил.
Анкети
Мoдyлът “Анkeтатa” (Chоicе) в Mооdle е много прост модул– преподавателят задава някакъв въпрос с няколко възможни отговора. Тя може да бъде полезна като кратко запитване, което да стимулира мисленето върху зададена тема. Този електронен процес позволява обратна връзка към преподавателя. •Позволява създаване на анкети; •Резултатите се подреждат таблично; •Преподавателят може да позволи на студентите да виждат резултатите от анкетите.
Тест
Мoдyлът “Тест” (Qui z) в Mооdlе позволява на преподавателя да създава тестове в множество варианти: няколко варианта за избор, вярно-грешно, кратък отговор и др. Въпросите се пазят в категоризирана база данни и могат да се използват от повече от един курс или да се използват повторно в последователни курсове. Тестовете могат да се правят по няколко пъти за подобряване на резултата. Преподавателят решава дали да напише рецензия за постиженията на ученика на теста или да му покаже верните отговори. Тестовете могат да бъдат оценявани по система, определена от самия учител. •Позволява изграждане на база данни от въпроси, които се използват за изграждане на тестовете; •Тестовете може да се подреждат по категории; •Всеки тест може да има индивидуален срок на валидност, след който той не е достъпен; •Възможност за показване на верните отговори; •Въпросите и отговорите към тях могат да се пренареждат; •Въпросите позволяват включване на НТML-код и изображения; •Въпросите може да се зареждат от външен файл; Поддържат се следните видове въпроси: •с множествен отговор; •с отговор тип вярно – невярно; •с отговор за съвпадение; •произволен въпрос; •с отговор от тип кратък текст; •др.