След едномесечно мълчание вчера просветният министър Сергей Игнатов за първи път коментира критики на Европейската комисия за реформите в образованието и се опита да ги омаловажи.
В интервю за ТВ7 Игнатов заяви буквално: "Брюксел по никакъв начин, ама по никакъв начин не може да каже: "Даваме ви 6 месеца за нови закони". Според него "политиката в образованието е абсолютно мека и няма кой освен София да каже: "България има нужда или няма нужда от нов закон". Министърът дори заподозря, че "става дума или за грешен прочит, или нарочно грешен прочит на информация".
Както "Сега" съобщи, в края на декември Европейската комисия публикува доклад за постигането на целите, заложени в стратегическата рамка за европейско сътрудничество в образованието. В анализа за нашата страна се посочва, че "България е забавила значително реформата в областта на висшето образование". Една от препоръките е до средата на 2012 г. страната да разполага с два закона – за училищното образование и за висшето образование. Европейската комисия за първи път отправя подобни критики и препоръки към България в областта на образованието.
Тази информация е изключително стара, защото ние през двете години направихме твърде много промени в действащия закон за висше образование, коментира вчера Игнатов. Действително по време на управлението на ГЕРБ законът за висше образование е променян 8 пъти, но половината от ревизиите на текстовете се отнасят за повишение на тавана на таксите за обучение на студентите.
Въпреки опитите да омаловажи критиките и препоръките на Европейската комисия Игнатов заяви, че "сега на 30 януари ще се договаряме с тях какво ще правим". Министърът зададе и нов срок за дълго отлагания закон за училищното образование – проектът ще бъде готов през февруари. Също тогава трябва да бъде готов и проектът на новия общ закон за висше образование и наука.
Просветният министър се опита да замаже критики на ЕК | Новини от МОН (МОМН) | Къде да уча?