Филиалите на 22 чужди университета у нас са предадени и се разследват от прокуратурата, съобщиха вчера от Националния център за информация и документи към образователното ведомство.
Никой не знае колко точно души (по неофициална информация са около 10 хил.на година) се обучават в тях, тъй като филиалите променят много често наименованията и адресите си. Но вече над 150 “прясно” завършили младежи, които са поискали да заминат за чужбина или да отидат на държавна работа, са получили отказ за признаване на дипломата. Причината – тези т.нар. университети нямат общо с образователната система, а са търговски фирми. Повечето от тях са от Русия, Украйна и Сърбия.
От вчера в центъра работи електронен сайт www.nacid.bg, чрез който всеки може да подаде документи за легализация на тапии от вузове. В момента само в страните от ЕС се обучават 22 800 наши студенти, които в един момент стигат до тази процедура. Много по-голям (няма официални данни) са младежите ни, които учат в САЩ, Япония и трети страни. Този сайт е и за българи, които отиват на работа в чужбина. Срокът за цялата процедура е намален от 4 месеца на 2, каза Ваня Грашкина, директор на центъра. Също така има и публичен регистър, в който работодателите могат да проверят дали образованието на служителя им е легитимно или не. В него обаче са данни от 2009 г. насам.
Признаването на 2-годишни тапии от подготвителни курсове в чужбина за висше образование е най-новият хит сред опитите за измами, разкрити от центъра. Такива курсове има основно в САЩ както и във Франция. Завършили ги българи претендират у нас да получат легализация на документа като за висше образование.