Home > Конференции > Програма на Двадесет и първата национална конференция за студенти и докторанти (с международно участие) “Светът е разтворена книга”

Програма на Двадесет и първата национална конференция за студенти и докторанти (с международно участие) “Светът е разтворена книга”

May 15th, 2019

ПРОГРАМА

за провеждане на Двадесет и първата национална научна конференция

за студенти и докторанти (с международно участие)

Светът е разтворена книга“

(16 – 17 май 2019 г., гр. Пловдив)

 

16.05.2019 г., 10.00 ч. ОТКРИВАНЕ на конференцията в пленарната зала на Дома на учените (Пловдив, ул. „Митрополит Паисий“ № 6)

Съпътстваща инициатива: фотографска изложба „Пловдивски фотописи“ на списание „Нула32“.

10.45 – 17.00 ч. – РАБОТА по секции

17.00 ч. – Среща разговор с Антон Баев, председател на Дружеството на пловдивските писатели (Дом на учените, 2. етаж, фоайе)

19.00 ч. КОКТЕЙЛ за участниците в конференцията (кафе-ресторант „F 10“, ул. „Цар Асен“ № 24)

17.05.2019 г., 10.00 15.30 ч. – РАБОТА по секции

16.00 ч. – ЗАКРИВАНЕ на научната част. Награждаване на отличените участници. Премиера на „Verba iuvenium” – годишник на Националната конференция за студенти и докторанти (бр. 1), включващ отличените доклади от конференцията през 2018 г. (пленарна зала на Дома на учените)

РАЗДЕЛ ЕЗИКОЗНАНИЕ“

16.05.2019 г., Дом на учените

Секция за докторанти  

11.00 – 11.15 – Детелина Овчарова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по история на българския книжовен езикТипология на двуезичните разговорници от третата четвърт на ХІХ век

11.15 – 11.30 – Йелена Павлович, Център за проучаване на езика и книжовността, Крагуевац, Сърбия, докторант по сръбски език – Нерестриктивне релативне реченице у административно-правном стилу српскога језика 19. века (прелиминарна истраживања)

11.30 – 11.45 – Десислава Димитрова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по съвременен български език (морфология) – Ядрени и/или периферийни средства за изразяване на презумптивна семантика в българския и новогръцкия език

11.45 – 12.00 – Николай Желязков, ИБЕ при БАН, докторант по компютърна лингвистика – По-нови изследвания върху аргументната структура на глагола – новото старо или старото ново

12.00 – 12.15 – Рамона Стойчева, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по балканско езикознание – Семантичен анализ на наречието някога и румънските му еквиваленти

12.15 – 12.30 – Сема Куцарова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по общо и сравнително езикознание – Лични съществителни имена, образувани от названия на домашни животни (върху материал от турския език)

*Олга Моллова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по съвременен български език (морфология) – Локативът в българския и руския език (Диахронни и синхронни ракурси) (задочно участие)

*Християна Кръстева, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по съвременен български език (синтаксис) – За словоредните и интонационни особености на българските въпросителни изречения с к-думи (задочно участие)

12.30 – 13.00 – Дискусия

13.00 14.00 Обедна почивка

14.00 – 14.15 – Елизабет Кумчева, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по съвременен английски език (лексикология) – Глобалният английски и „глобалийски“ – по въпроса за историята и съдбата на английския език

14.15 – 14.30 – Жанета Андреева, ШУ „Епископ Константин Преславски“, докторант по съвременен български език (стилистика) – Семантични и прагматични аспекти на когнитивните метафори в българските политически речи

14.30 – 14.45 – Петя Петкова, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, докторант по теория и практика на превода (испански език) – Специфики при превода на собствени имена в туристически текстове от български на английски и испански език

14.45 – 15.00 – Мария Жекова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по компютърна информатика – Преглед и проучване на съществуващи системи за изкуствен интелект

15.00 – 15.15 – Елица Миланова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по интеркултурна комуникация – Имат ли всички русалки опашки? („информационно замърсяване“ при митонимите-реалии)

15.15 – 15.30 – Кафе пауза

Секция за бакалаври

15.30 – 15.45 – Ана-Мария Маркати, Хриса Кириази, Тракийски университет „Демокрит“, Комотини, Българска филология, 4. курс – Графитите – изкуство или вандализъм?

15.45 – 16.00 – Катерина Алексопулу, Катерина Арабаджи, Тракийски университет „Демокрит“, Комотини, Българска филология, 4. курсБългаро-гръцките отношения и ресторантските менюта

16.00 – 16.15 – Елена Федюнина, МДПУ „Богдан Хмелницки“, Украйна, Украински език и литература, 3. курсЛингвостилистические особенности романа Люко Дашвар „Мати все“ (дистанционно участие)

16.15 – 16.45 – Дискусия

17.00 – Среща разговор с Антон Баев, председател на Дружеството на пловдивските писатели (Дом на учените, 2. етаж, фоайе)

17.05.2019 г., Дом на учените

Секция за магистри

10.00 – 10.15 – Петка Иванова, ПУ „Паисий Хилендарски“, магистърска програма „Актуална българистика“ Фразеологични периферийни модификатори за изразяване на компаративност в съвременния български език

10.15 – 10.30 – Диана Мъркова, ПУ „Паисий Хилендарски“, магистърска програма „Актуална българистика“ – Наблюдения върху някои прояви на системни отношения в сферата на българските граматични морфеми

10.30 – 10.45 – Васил Стаменов, ПУ „Паисий Хилендарски“, магистърска програма „Актуална българистика“ – Към въпроса за ядрените модификатори във функционално-семантичното поле на персоналността в съвременния българския език (релацията персоналност – свидетелственост)

10.45 – 11.15 – Кафе пауза

11.15 – 11.30 – Анета Недялкова, ШУ „Еп. Константин Преславски“, магистърска програма „Лингвистика и библиотечно-информационни дейности“ – Експериментално изследване на остаряването на типични за епохата на социализма думи

11.30 – 11.45 – Анна Шевчик, МДПУ „Богдан Хмелницки“, Украйна, магистърска програма „Украински език и литература“Ноосферное образование на уроках украинского языка в общеобразовательной школе (дистанционно участие)

11.45 – 12.00 – Анастасия Никиренкова, МДПУ „Богдан Хмелницки“, Украйна, магистърска програма „Филология. Германски езици и литератури“ – Функционирование фразеологических единиц в романе Ренсома Риггса “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children” (дистанционно участие)

12.00 – 12.15 – Елена Хомчак, МДПУ „Богдан Хмелницки“, Украйна, магистърска програма „Украински език и литература“ – Лингвокультурный концепт дорога в украинской языковой картине мира (дистанционно участие)

12.15 – 12.45 – Дискусия

12.45 – 13.45 – Обедна почивка 

Секция за докторанти

13.45 – 14.00 – Хатиже Осман, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по етнология (аграрни традиции по българските земи) – Народни фразеологизми и техният превод на турски език

14.00 – 14.15 – Николета Стайкова, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по съвременен английски език (фонетика и фонология) – Чѝйзбургер, чийзбу̀ргер или чѝйзбу̀ргер? Отново за ударението и можем ли да имаме доверие на речниците

14.15 – 14.30 – Ирина Митърчева, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по социолингвистикаКелтските заемки в съвременния английски език

14.30 – 14.45 – Славея Горанова, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по испански език – Притежателните местоимения като периферийни модификатори на персоналността в съвременния български, английски и испански език

14.45 – 15.15 – Дискусия

(Закрито заседание на научната комисия за определяне на отличилите се участници)

16.00 ЗАКРИВАНЕ на научната част. Награждаване на отличените участници. Премиера на „Verba iuvenium” – годишник на Националната конференция за студенти и докторанти (бр. 1), включващ отличените доклади от конференцията през 2018 г. (пленарна зала на Дома на учените)

————————————————————————————————

РАЗДЕЛ ЛИТЕРАТУРОЗНАНИЕ“

16.05.2019 г., Дом на учените

Секция за докторанти

10.45 – 11.00 – Радея Гешева, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по италианска филология – Тяло и писане: релации

11.00 – 11.15 – Божидара Бонева-Каменова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по американска литература – Фани и Суело: нюанси на човешките взаимоотношения в романа на Алис Уокър „Храмът на моя спътник“

11.15 – 11.30 – Николай Генов, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по теория на литературата – Как да мислим киберточката: „Шлемът на ужаса“ и „Лабиринтът на отраженията“

11.30 – 11.45 – Марина Братанова, ШУ „Еп. Константин Преславски“, докторант по най-нова българска литератураПревъплъщенията на инициацията в книгата „Самотните вятърни мелници“ на Станислав Стратиев

11.45 – 12.00 – Дискусия

12.00 – 13.00 – Обедна почивка 

Секция за бакалаври и магистри

13.00 – 13.15 – Илия Димитров, ПУ „Паисий Хилендарски“, Българска филология, 4. курс – Неканонични очарования – поезията на Иван Теофилов през 60-те години на XX век

13.15 – 13.30 – Иван Маринов, СУ „Св. Климент Охридски“, Българска филология, 4. курс – Обективно/осезателни и субективно/зрителни образи в „Храмови сънища“ на Златомир Златанов

13.30 – 13.45 – Николая Янева, СУ „Св. Климент Охридски“, Българска филология, 3. курс – Самоубийствените жестове, които правят в името на любовта Жулиен („Червено и черно“) и Вертер („Страданията на младия Вертер“)

13.45 – 14.00 – Илияна Банчева, ПУ „Паисий Хилендарски“, Българска филология, 2. курс – Преобърнатият любовен триъгълник в пиесата „Енигматични вариации“ на Ерик-Еманюел Шмит

14.00 – 14.15Елена Минчева, ПУ „Паисий Хилендарски“, Български и италиански език, 4. курс  – Темата за Италия в „Принцеса Брамбила“ от Е. Т. А. Хофман

14.15 – 14.30  – Дискусия

14.30 – 14.45 – Кафе пауза 

14.45 – 15.00 – Франческа Земярска, СУ „Св. Климент Охридски“, магистърска програма „Литературознание“ – Алексий: портрет на един глас“

15.00 – 15.15 – Йоанна Нейкова, СУ „Св. Климент Охридски“, магистърска програма „Литературознание“ – „Дилетант – Туй, което аз познавах като себе си, не е“

15.15 – 15.30 – Карина Глебова, МДПУ „Богдан Хмелницки“, 1. курс, магистърска програма „Филология. Германски езици и литератури“ – Особенности создания образов в романе Анны Сьюелл „Black Beauty“ (дистанционно участие)

15.30 15.45 – Дискусия

17.00Среща разговор с Антон Баев, председател на Дружеството на пловдивските писатели (Дом на учените, 2. етаж, фоайе)

17.05.2019 г., Дом на учените 

Секция за бакалаври 

10.30 – 10.45 – Илиян Карабойчев, ПУ „Паисий Хилендарски“, Български език и история, 3. курс – Образът на Нарцис в творчеството на Вячеслав Иванов и Константин Балмонт

10.45 – 11.00 – Стефан Калпачев, СУ „Св. Климент Охридски“, Новогръцка филология, 4. курс – Многоезичието и модерна Гърция – случаят Деметриос Капетанакис

11.00 – 11.15 – Мария Георгиева, СУ „Св. Климент Охридски“, Българска филология, 2. курс – Сродство по избор: концептуализации на времето в диалога Ботев – Раковски

11.15 – 11.30 Деметриа Танева, СУ „Св. Климент Охридски“, Българска филология, 2. курс – Никола Владикин – между маргиналията и забравата

11.30 11.45 Виктория Чипова, СУ „Св. Климент Охридски“, Българска филология, 1. курс – Фолклор и литература

11.45 – 12.00 – Андраж Стевановски, Люблянски университет (Словения), Словенистика, 3. курс  – Dve tragične sudbineGerganina i Bogomilina (дистанционно участие)

12.00 – 12.15 – Дискусия

12.15 – 13.15 – Обедна почивка

Секция за докторанти

13.15 – 13.30 – Недялко Желев, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по история на славянските литератури – Идентичност и пол в романа „Казвам се Дамян“ от Сузана Тратник

13.30 – 13.45 – Зоя Иванова, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по руска литература на ХХ век – Същност и характер на руската емиграция от началото на ХХ век

13.45 – 14.00 – Кристиян Янев, СУ „Св. Климент Охридски“, докторант по история на славянските литератури – Неправедни праведници: наблюдения върху полския дискурс за спасяването на евреи през Втората световна война във филма „В мрака“ (2011)

14.00 – 14.15 – Ана Тобиева, ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант по българска литератураРазказът за българина в пътеписа на Иван Вазов „В недрата на Родопите“

14.15 – 14.30 – Дискусия 

(Закрито заседание на научната комисия за определяне на отличилите се участници)

16.00ЗАКРИВАНЕ на научната част. Награждаване на отличените участници. Премиера на „Verba iuvenium” – годишник на Националната конференция за студенти и докторанти (бр. 1), включващ отличените доклади от конференцията през 2018 г. (пленарна зала на Дома на учените)

Жури по езикознание:

Проф. д.ф.н. Диана Иванова (ПУ „Паисий Хилендарски“) – председател

Проф. д-р Петя Осенова (СУ „Св. Климент Охридски“)

Доц. д.ф.н. Ваня Зидарова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Доц. д-р Владислав Миланов (СУ „Св. Климент Охридски“)

Доц. д-р Константин Куцаров (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Доц. д-р Красимира Чакърова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Гл. ас. д-р Росица Декова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Жури по литературознание:

Проф. д.ф.н. Иван Русков (ПУ „Паисий Хилендарски“) – председател

Проф. д.ф.н. Клео Протохристова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Проф. д.ф.н. Любка Липчева-Пранджева (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Доц. д.ф.н. Татяна Ичевска (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Доц. д.ф.н. Жоржета Чолакова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Доц. д-р Димитър Кръстев (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Доц. д-р Дияна Николова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Гл. ас. д-р Сирма Данова (СУ „Св. Климент Охридски“)

Гл. ас. д-р Надежда Стоянова (СУ „Св. Климент Охридски“)

Гл. ас. д-р Соня Александрова (ПУ „Паисий Хилендарски“)

Гл. ас. Илонка Георгиева (ПУ „Паисий Хилендарски“)

 

Categories: Конференции Tags:
Comments are closed.