23 април – Световен ден на книгата и авторските права

Полският институт в София и Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив

съвместно с Филологическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“

Ви канят на

23 април 2013 г., сряда, 17:00 ч.

във фоайето на Народната библиотека „Иван Вазов“ ,

(ул. „Авксентий Велешки“ № 17)

на откриването на документалната изложба

„БРУНО ШУЛЦ В ПОКРАЙНИНИТЕ НА ВРЕМЕТО”,

посветена на живота и творчеството на писателя и художника Бруно Шулц

Творчеството му ще представи ас. Илиана Новак –

преподавател по полски език и литература в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“

Изложбата, включваща 27 табла, разказва за живота и творчеството на Бруно Шулц, представя откъси от най-известните му творби – „Канелените магазини” и „Санаториум „Клепсидра”, цитати от кореспонденцията му с най-изтъкнатите личности в полската култура, в т.ч. Витолд Гомбрович, Ст.И.Виткевич-Виткаци, снимки от родния му Дрохобич и репродукции на рисунките му.

Бруно Шулц (1892-1942) – полски писател, художник, автор на рисунки, график, роден в семейството на полонизирани евреи. Целият му живот преминава в Дрохобич, малко градче (тогава полско, днес украинско), недалеч от Лвов. Загива трагично на 19 ноември 1942 г.

Запазеното литературно наследство на Бруно Шулц е много оригинално, а ценители на неговата проза са били Бохумил Храбал, Данило Киш, Милан Кундера, Джон Ъпдайк, Филип Рот, Дж. М. Кутси.

Отделна форма на изказ са рисунките на Шулц. С помощта на рядко използвана графична техника cliché verre той подготвя серия гравюри. Разработва цикъл рисунки, илюстриращи първото издание на “Фердидурке” на Витолд Гомбрович и към своите разкази от сборника Санаториум „Клепсидра”.

В писмо до Виткаци Шулц формулира един от главните си художествени принципи: нежелание да превръща в реалност онова, което е предмет на произведението на изкуството. Той казва: „Смятам, че рационализирането на виждането на нещата, съдържащо се в произведението на изкуството, е равнозначно на демаскирането на актьорите, край на играта, обедняване на проблематиката на творбата“.

Изложбата продължава до 3 май 2013 г.