ECTS INFORMATION PACKAGE 2011-2012
-
Да са граждани на страна, участваща в програмата, или признати от нея за бежанци, за лица без гражданство, или постоянно пребиваващи;
-
Редовни и задочни студенти, записани в курс на обучение за ВА, МА или докторанти, ако са споменати в билатералния договор, но периодът на обучение в чужбина трябва да бъде само в редовна форма на обучение;
-
Имат успешно завършени първи два семестъра от обучението си в българската система за висше образование;
-
Не са участвали в предходни години в студентска мобилност с цел обучение по програма Еразъм;
-
Владеят много добре езика, на който ще се осъществи обучението в приемащата държава.
2. Преподавателска мобилност
Преподавателската мобилност по програма Еразъм се осъществява на базата на двустранни договори за обмен на преподаватели, сключени между ПУ и университет партньор от страна член на Европейския съюз. В двустранните договори трябва ясно да са посочени всички параметри на преподавателската мобилност – продължителност на преподаването, хорариум, област на знанието.
Право на участие в преподавателската мобилност имат всички преподаватели в ПУ без оглед на тяхната длъжност (щатна или нещатна) и тяхното научно звание.
Приоритет се дава на преподаватели:
- Осъществяващи мобилност за първи път;
- Мобилността им води до разработване на нови учебни материали;
- Провеждат активна работа с входящи и изходящи Еразъм студенти;
- Съдействат за разширяване на партньорствата по програма Еразъм.
Продължителността на преподавателската мобилност, за която се получава финансиране, е 5 (пет) работни дни, равняващи се на 1 (една) седмица и минимум изнесени 5 (пет) учебни часа лекции. Максималният период на мобилността може да бъде 6 (шест) седмици, но се финансира само 1 (една) седмица (5 работни дни). За всяка промяна във времето на престоя на преподавателя в институцията бенефициент, различна от гореописаната, се изисква навременна кореспонденция между институцията бенефициент и ЦРЧР. Всеки преподавател след завръщането получава допълнително финансиране от ПУ в размер до 100 евро след представянето на оригинален билет за пътуване в отдел НПД.
Реализирането на преподавателската мобилност включва следните етапи:
- Преподавателят подава в Деканата на факултета молба за участие в «Мобилност Еразъм” и прилага план за преподаване (Lecture Plan ), одобрен и подписан от приемащия университет.
- Комисия, назначена от Декана на факултета, провежда селекционна процедура по преподавателска мобилност Еразъм. Правилата за осъществяването на процедурата се регламентират на институционално ниво. Протокол с резултатите от избора се представят в ОМС.
- Подписаният Lecture plan, заедно с молба за командировка /по образец/ до Ректора, се представя в ОМС на Надя Кънева за изготвянето на заповед.
- След подписването на заповедта, в ОМС се изготвя финансово споразумение, което се подписва от преподавателя и Ректора.
- Полагаемата се финансова субсидия, определена от НА, се получава преди заминаването от НПД след предварителна заявка.
- След завръщането си преподавателят представя в ОМС изброените по-долу документи за отчет:
- Документ от институцията партньор, удостоверяващ продължителността на престоя и лекторския хорариум на преподавателя в приемащата институция;
- Оригинали на билети/бордни карти;
- Писмен отчет на преподавателя;
- отчет на ЕN, FR или DE.
3. Мобилност на преподавателски и непреподавателски състав с цел обучение
- Критерии за селекция на участниците в мобилност на преподавателския и непреподавателския състав с цел обучение
Селекцията за мобилност на преподавателския и непреподавателския състав с цел обучение се извършва от изпращащото висше училище на база на предоставен от кандидата Работен план, одобрен от изпращащата и приемащата институция. Особено внимание следва да бъде обърнато на избягване на възможен конфликт на интереси при потенциална мобилност на персонал, ангажиран с администрирането на секторна програма “Еразъм” на институционално ниво. Изпращащата и приемащата институция са отговорни за осигуряване на качеството на периода на мобилност зад граница. - Общи принципи за администриране на мобилност на преподавателския и непреподавателския състав с цел обучение
В широкия обхват на дейността с цел обучение на преподавателския и непреподавателския състав се включва:- Мобилност на преподавателския и непреподавателския състав на висшето училище в партниращи институции от друга държава, участваща в програмата „Учене през целия живот”, целяща повишаване на квалификацията и практическите умения на лицето, реализиращо мобилността. Дейностите могат да бъдат многообразни: семинари, работни групи, курсове и конференции, практически упражнения, краткотрайни командировки и др.
- Мобилност на административни или други непреподавателски кадри на висшите образователни институции в партньорска висша образователна институция. Целта е обучение от опита и добрите практики на партньорската институция и подобряване на уменията, необходими за изпълнение на работата им в изпращащата институция. Основната дейност е краткотраен престой в партньорската институция, който може да бъде под формата на кратка командировка, схема за работа, учебна визита и др.
- Документи за признаване на отпуснат и усвоен грант по Мобилност на преподавателския и непреподавателския състав с цел обучение (минимум изискуеми документи за преподавателско досие)
- Декларация за защита на личните данни по Мобилност на преподавателския и непреподавателския състав с цел обучение;
- Критерии за селекция (ако е приложимо);
- Одобрен работен план;
- Протокол/и от проведен конкурс/процедура (ако е приложимо);
- Индивидуален договор между институцията бенефициент и лицето, участващо в мобилността;
- Документ, удостоверяващ получаването на гранта (банкови извлечения за осъществени преводи в полза на преподавателя)
- Документ от институцията партньор, удостоверяващ продължителността на престоя на обучение
- Отчет за обучението
- Документ, удостоверяващ датите на излизане и влизане от страната домакин (например: копия на билети, бордни карти, документи за платени нощувки, копие от международния паспорт с датите на влизане и излизане от страната домакин (ако е приложимо) и др.).