Archive for February, 2012
Курсът по словенски език
Feb 29
Програмата може да се разгледа тук.
Уважаеми колеги!
От името на Редакция на „Poznańskiе Studiа Slawistycznе” каня Ви за сътрудничество при създаване на третия номер на списанието ни, който е озаглавен Заклинания, наричания, клетви. Магическа сила на думите в славянските езици, литератури и култури”.
Във връзка с подготвянето на третия брой на списанието „Poznańskie Studia Slawistyczne” каним изследователи, представящи – в широк смисъл – хуманитарните и обществените науки, да вземат участие в дискусия върху магическата сила на думите в славянските езици, литератури и култури.
Намиращо своите корени още в начало на XX век, разбирането за езика като „начин на действие, а не инструмент на мисълта” се явява основа на съвременните анализи както на миналите, така и на актуалните езикови, книжовни, културни, обществени, обществено-политически и религиозни явления, ориентирани главно каузално и субординационно(корелацийно). Предложената тема поставя на преден план убеждението за реалната сила на думите – както на вербализираните, така и на тези, които остават в границите на познатата на етнолозите и антрополозите „привидна тишина”. Тя е разглеждана бинарно, зависимо и независимо от човешките намерения. По този начин магическите формули се вписват в необходимите за анализа контексти, мануалният обред придобива име на „нямо заклинане”, а жестът става „знак и реч”.
Такова поставяне на проблема би трябвало – според замисъла на редакторите – да създаде подходяща основа за научни изследвания, фокусирани около посочените по-долу изследователски полета, реализирани въз основа на славистичен изворов материал:
1. Магическа функция на езика (която се дължи на убеждението за идентичността на словото с вещта, която то назовава; която приема този възглед като перифериен или съвсем отхвъря неговите предположения);
2. Словесно поведение с магически характер в перспективата на семиотичните и интерсемиотичните анализи на езиковия знак без абстрахиране от предложения и изводи, произлизащи от новите класификации;
3. Използване на думите и жестовете с магически характер в литературното произведение и, следователно, въпросът за инкорпорирането на притежаващите реална сила речеви актове и неделимо свързаните с тях действия в литературните текстове;
4. Реална сила на думата в устни литературни текстове, записани в периода , определян като традиционен (различен за отделни страни и нации);
5. Статус и функция на езика, а също така на магическите практики в процеса на „отстраняване във времето” на разпадане на традиционната народна култура на локалните общества;
6. Отношението ‘магическа формула – молитва’ в перспективата на интенционалността и реалната сила;
7. Място и функция на изказвания, дефинирани като магически в съвременните популярни дискурси, в езика на субкултурите и в езика на съвременните медии (реклама, филм, Интернет).
Очакваме вашите заявки. Срокът за подаване на заявка изтича на 31 юли 2012 година. Молим, текстовете да се изпращат във формат DOC/DOCX или RTF на следния и-майл адрес: studiaslawistyczne@gmail.com.
С уважение,
от името на Редакцията:
Krystyna Pieniążek-Marković (главен редактор)
(pienmar@poczta.onet.pl)
Joanna Rękas (редактор по темата)
(rekasus@yahoo.com)
Urszula Kowalska (секретар на редакцията)
(ula.kowalska@poczta.onet.pl)
КЛУБ ПО АРХЕОЛОГИЯ
„ПРОФ. Д. И. Н. СТАНЧО ВАКЛИНОВ”
Студентски съвет
Уважаеми колеги,
Студентски клуб по археология „Проф. д. и. н. Станчо Ваклинов” и Студентски съвет организират:
Пета национална студентска конференция
„Всекидневният живот на Балканите и в Мала Азия през вековете”
Целта на конференцията е да представи студентски научни изследвания върху всекидневния живот в два региона, Балканите и Мала Азия, чието културно взаимодействие от праисторическата епоха до съвременността е един от основните фактори в историческото развитие и културно многообразие на европейския континент.
Отправяме нашата покана за участие към студенти от специалностите “Археология”, “История”, “История и география”, “Български език и история”, “Етнология”, “Българска филология”, “Балканистика”, “Културология” и “Културен туризъм”.
Конференцията ще се проведе от 16до 18май 2012 г. във
ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”
Пътните и дневните разходи са за сметка на участниците.
Темите на докладите с резюме от 300 до 600 думи и заявки за резервации в приложения формуляр очакваме до 31 март 2012 г. на следния адрес:
ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”
Исторически факултет
Катедра “Археология”
Клуб по археология
„Проф. д. и. н. Станчо Ваклинов”
e-mail: arheologia_vtu@abv.b gergana.gercheva@abv.bg
Подробна информация за провеждането на конференцията и изискванията за публикуване на докладите ще бъдат предоставени след получаване на Вашите заявки.
Научен ръководител на Клуба: Председател на Клуба:
ст.ас. д-р Олег Александров Гергана Герчева
Чешка литературна периодика
Feb 19
С новия брой 2. можете да се запознаете тук
Уважаеми колеги,
Поради неблагоприятните климатични условия и тежката пътна обстановка Организационният комитет на Юбилейната докторантска конференция по случай 20-годишнината от основаването на Филологическия факултет към Югозападен университет “Неофит Рилски” – Благоевград, реши да отложи Научния форум за докторанти от 9 и 10.03.2012г. за 11 и 12 май 2012 г.
Срокът за подаване на заявки за участие се удължава до 31.03.2012 г., а срокът за предаване на докладите – до 20.04.2012 г.
За допълнителна информация: e-mail: swu.jubileina.konferenciq@abv.bg, както и на тел. 0885341134 – К.Александрова
Катедра по Литература
Курс по словенски език
Feb 8