Archive for December 12th, 2011

Конференция в Бърно

Уважаеми колеги,

По повод на 420 години от рождението на родоначалника на съвременната педагогика Ян Амос Коменски Семинарът по южнославянски езици и балканистика при Катедрата по славистика на Философския факултет на Масариковия университет в гр. Бърно заедно с гражданско сдружение Porta Balkanica имат удоволствието да Ви поканят на традиционната работна среща на преподавателите по български език като чужд и на преподавателите по другите южнославянски езици под надслов

Преподаването на южнославянските езици в Европа – съвременност и перспективи“.

 Работната среща ще се проведе на 26. – 27. 3. 2012 година в Масариковия университет, Бърно, Чехия. Работни езици са всички славянски езици.

 Таксата за правоучастие в размер от 30 евро (или 750 чешки крони) включва публикуване на доклада в сборник, кафе-паузи и коктейл.

Приемете нашата покана като израз на най-дълбокото ни уважение!

 Заявките за участие изпращайте до 15.1.2012 год. на адрес: elena.krejcova@gmail.com

Изисквания към оформлението на докладите

Галерия и сборник от I. работна слеща (март 2010)

Галерия  и сборник от  II. среща (април 2011)

От името на организаторите:

гл. ас. д-р Елена Крейчова

преподавател по български език, Масариков университет, Бърно

По случай приключване на полското председателство в Съвета на ЕС

Посолството на Република Полша в София кани на

  Джазов концерт на секстета на Влоджимеж Нахорни

В програмата – творби на Фридерик Шопен, Карол Шимановски, Роман Мачейевски

 

15 декември 2011 г., четвъртък, 19 ч., НДК- Зала 3

 

Покани в Полския институт от 5 декември

 

Можете да поръчате покани на телефоните на Полския институт

981 09 07 или 987 21 59.

Влоджимеж Нахорни – пианист, саксофонист, композитор и аранжор на джаз, поп, театрална и филмова музика. Секстетът му  (най-дълго съществуващият в историята на полския джаз – oт 1998 г.) обединява света на джаза и класическата музика, създавайки ново качество, излизащо извън границите на познатите стереотипи. Биографията на музиканта съдържа почти цялата история на полския джаз. Той е изключителен композитор, един от първите полски мултиинструменталисти. Наричан от критиците Шопен на джаза.

Вл. Нахорни е лауреат на много награди от конкурси и фестивали както в Полша, така и в  чужбина: І награда (индивидуална и групова) в Jazz nad Odrą ‘64; II награда в Koнкурса за млади джазови музиканти във  Виена през 1966 г.; I награда на Джазовия фестивал във Виена 1967 г., която му връчва Дюк Елингтън; I награда от Фестивала на полската песен в Ополе  през 1972 и 1973 г. Секстетът му два пъти е номиниран за наградата на полската музикална индустрия Фридерик,  a Влоджимеж Нахорни я получава  в категорията Джазизпълнител на годината 2000,  през 2011 г. – наградата Златен Фридерик. През януари 2011 г. президентът на Полша му връчва Kомандорски кръст със звезда на ордена „Възродена Полша”. Музикантът преподава в консерваторията в Гданск.