Archive for » ноември, 2013 «

Съобщение

Учебен отдел на ФФИТ ще почива от 20.12.2013 г. до 5.01.2014 г. вкл.

Семинар на тема: „Медицинският физик в радиологията”

На 05.12.2013 от 14.00 до 16.00 часа в ПУ „П. Хилендарски”, 5 ауд., Ректорат,
ще се проведе семинар на тема:

„Медицинският физик в радиологията”

Поканен лектор е проф. Женя Василева, директор на сектор „Радиационна защита и медицинско облъчване” от Националния институт по радиобиология и радиозащита на Министерство на здравеопазването. Ще участват медицински физици, работещи в медицински заведения и центрове в Пловдив.

Любезно са поканени да присъстват и вземат участие в дискусията преподавателите от ФФИТ, студентите от специалност Медицинска физика, първокурсниците от специалност Инженерна физика и всички други заинтересовани студенти от ФФИТ.

Комисия по качеството за 2013 г.

Във връзка с атестацията на преподавателите и качеството на учебно-изследователския процес във ФФИТ, със заповед на Ректора  № Р-33 – 4906 от 5.11.2013 г., е назначена комисия в състав:

1. проф. дфн Тинко Ефтимов – председател
2. доц. д-р Желязка Райкова
3. доц. д-р Георги Дянков
4. доц. д-р Мария Марудова
5. гл. ас. д-р Диана Дакова
6. гл. ас. д-р Елисавета Марекова
7. гл. ас. д-р Надежда Кафадарова

Анкетиране на студентите

Във връзка с определяне на рейтинга на ФФИТ се организира анкетиране на студентите от факултета.

На 27.11.2013 г. (сряда) от 15.00 часа в 8-ма аудитория трябва непременно да присъстват студентите, чиито имена в списъците са потъмнени.

Студентите от специалност ФМ, 3-ти и 2-ри курс трябва да присъстват всички.

Приложени са списъците на специалностите ИФ, МФ и ИФК – 3 и 2-ри курс.

доц. Райкова

ИФ – 2 курс

ИФ – 3 курс

ИФК – 2 курс

ИФК – 3 курс

МФ – 2 курс

МФ – 3 курс

Нобеловата награда по физика за 2013 г.

Нобеловата награда по физика за 2013 г. получават Питър Уеър Хигс ( Peter Ware Higgs ) и Франсоа Англер (François Englert)
„за теоретичното откритие на механизъм, допринасящ съществено за нашето разбиране за произхода на масата на субатомните частици, експериментално потвърден от откриването на предсказаната фундаментална частица от експериментите CMS и ATLAS на Големия адронен колайдер в ЦЕРН “

Питър Уеър Хигс ( Peter Ware Higgs ) е британски физик-теоретик, известен с откриването на механизма, в рамките на Стандартния модел на елементарните частици, по който субатомните частици придобиват маса, и съответно елементарната частица, наречена на негово име − бозон на Хигс− открита през 2012 на Големия адронен колайдер в ЦЕРН. Откриването на този механизъм на Хигс-Англер-Брут носи, на Хигс и Англер, Нобеловата награда за физика за 2013.
Син е на звуков инженер на ВВС. Семейството на Питър се премества в Бристол където той учи в гимназия „Готам“. Тук той получава множество награди като блестящ ученик, но не и в областта на физиката. В същата гимназия е учил и един от основателите на квантовата механика – Пол Дирак, от когото Хигс се вдъхновява.
Хигс завършва физика в Лондон, като се съсредоточава основно върху принципите на масата. Развива теорията, че при създаването на Вселената, тя е била без маса и едва в последствие частиците са придобили маса след взаимодействието си с полето, в което съществуват. Това поле е известно с името „Поле на Хигс“.
Питър Хигс е член на Кралското дружество, а също така на Кралското дружество на Единбург и Кингс Колидж (Лондон) и е професор емеритус в Единбурския университет.
Той е известен с хипотезата си от 1960-те за нарушение на симетрията в теорията на електрослабото взаимодействие, с която се обяснява произходът на масата на елементарните частици и по-специално на W и Z бозоните. Така нареченият “механизъм на Хигс“, предложен и от други физици по същото време, предсказва съществуването на нова елементарна частица, Хигс бозон, често наричана „най-търсената частица в съвременната физика“.
На 4 юли 2012 от CERN съобщават, че при експериментите CMS и ATLAS е наблюдавана експериментално частица с маса около 126 GeV (гигаелектронволта), т.е. с характеристиките на Хигс бозона, предсказани от Стандартния модел но е необходима още работа, за да се докаже, че това е именно търсената частица. Механизмът на Хигс е общоприет като съществена част от Стандартния модел, защото обяснява масата на елементарните частици.
Питър Хигс е награждаван многократно за своята работа: Медал на Дирак (1997), Награда Волф (2004), Награда Сакурай (2010), награда за принос към теоретичната физика на Института по физика и др.
Още след откриването на Хигс бозона Стивън Хокинг отбелязва, че Хигс заслужава Нобелова награда за работата си.
Хигс е атеист и е против наименованието „Божия частица“, давано на Хигс бозона, като счита, че то „би могло да обиди вярващите“.Счита се, че това прозвище на Хигс бозона е измислено от Леон Ледерман, автор на книгата The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?, която първоначално била озаглавена по различен начин, но заглавието е променено по настояване на издателя.
Франсоа Англер (François Englert) е белгийски физик-теоретик, който заедно с Робер Брут, и едновременно, но независимо от Питър Хигс, открива механизма, по който елементарните частици придобиват маса.
Роден в Етербек на 6 ноември 1932, завършва средното си образование в Кукелберг. Дипломира се като електроинженер през 1955 и по-късно следва физика. Дипломира се като физик през 1957 г. в Брюкселския свободен университет, а на следващата година защитава докторантура. Заминава за САЩ, където работи в университета Корнел под ръководството на проф. Робер Брут до 1961, когато е назначен за лектор в Брюкселския свободен университет.
През 1998 г. получава титлата професор хонорис кауза.
В сътрудничество с Робер Брут, предлага механизма на Брут-Англер-Хигс като обяснение за механизма, по който елементарните частици придобиват маса. Такъв механизъм е предложен едновременно и от Питър Хигс, на когото е наречена и съответстващата елементарна частица, Хигс бозон.

В експеримента CMS успешно участват доц. д-р Ваню Чолаков, Мирчо Родозов и Мариана Вутова от Факултета по физика и инженерни технологии и са съавтори на откриването на Хигс бозона.

Програма на Експертната група на НАОА

От 6 до 8 ноември 2013 г. във ФФИТ ще работи Експертна група на НАОА по процедура за оценяване на Проект за откриване на професионално направление 5.3. Комуникационна и компютърна техника за ОКС „Бакалавър“, РО и ОКС „Магистър“, РО и ЗО. Тук може да видите по дни и часове програмата на посещението й.

18th INTERNATIONAL SCHOOL ON CONDENSED MATTER PHYSICS

18th INTERNATIONAL SCHOOL ON CONDENSED MATTER PHYSICS
September 1st – September 6th, 2014 Varna, Bulgaria

Challenges of Nanoscale Science: Theory, Materials, Applications

organised by the Bulgarian Institute of Solid State Physics
(in memoriam Nikolay Kirov)

More about 18ISCMP – First announcement