Archive

Archive for January, 2012

In silence they suffer, in loneliness they die!

January 29th, 2012 Comments off

Други идеи?

January 22nd, 2012 Comments off

Не носете кожа!

January 19th, 2012 Comments off

Източник: Стената на Срама.

Вегетариански кюфтенца от овесени ядки (рецепта)

January 19th, 2012 Comments off

Предоставям на вашето внимание една рецепта, за вегетариански кюфтенца, които са не само изключително вкусни, но и не са особено калорични и са дори полезни. И най-вече, ако ви липсва вкуса на традиционните кюфтета от кайма – това е the next best thing, както се казва. Според мен са дори по-добри от кюфтетата от кайма. От повечето ми познати и приятели, на които предваритерно не им казвам от, какво са кюфтетата, дори не могат да направят разликата и не могат да повярват, че това не е кайма. Ето и рецептата и начина на приготвяне.

Необходими продукти:

2 ч.ч. фини овесени ядки (накисват се във чаша и половина вряла вода с 1 с.л. сол за поне два часа)
1/2 ч.ч соя на гранули (по желание)
150-200 гр. кашкавал (настърган на ренде)
2 яйца
1 глава крумид лук (нярязан на много ситни кубчета)
1 стрък пресен кромид (ако нямате можете да използвате повече стар кромид – 2 малки глави)
1/2 стрък магданоз (по желание)
2 с.л. кимион (млян)
2 с.л. червен пипер
1 с.л. черен пипер (млян)
1 с.л. сол
1/2 с.л чубрица
1/4 ч.л. индийско орехче
(можете да използвате подправка за кайма, вместо гореизброените подправки по желание)

За пърженето: олио или зехтин и 200-300 гр. пшеничено брашно.

Начин на приготвяне:

Към предварително накиснатите овесени ядки се добавя нарязания кромид и настъргания кашкавал, двете яйца и подправките. Всичко се разбърква много добре в голяма купа. Трябва да се получи хомогенна, гъста, подобна на кайма смес.

От така приготвената смес пригответе и оформете кюфтенцата, като ги оваляте в брашно.

Кюфтенцата се пържат на слаб огън в подходящ тиган с обилно количество олио.

Пържат се докато придобият златисто-кафяв цвят, подобен на нормалните кюфтета.

Освен на вкус дори консистенцията им наподобява много на истинските кюфтета.

Бон апети! 🙂

Categories: Вегетарианство Tags:

Внимавайте с Е-тата!

January 17th, 2012 Comments off

Не беше толкова отдавна времето, когато  дори в града хлапетата си беряха от дърветата череши, сливи, черници. Тези пък, чиито баби и дядовци живееха по селата, имаха късмета да закусват, обядват и вечерят с  храна, директно набрана от двора. Звучи така, сякаш е било в древни времена, в някой друг живот, но всъщност само допреди едва двайсетина години това беше абсолютно нормално и естествено, а сега този начин на живот се приема като нещо екзотично.

През последните години нещата се промениха драстично и сега се приема за съвсем  рутинно да приемаме храна под формата на хапчета, капсули, прахове – храната на  космонавтите. Вместо чесън от градината на баба, чесън в капсула. Харесва ли ни, или не, такива са фактите.

Сега е много по-важно да умеем да четем каква храна ни предлагат  в най-различните цветни, лъскави, изрисувани и атрактивни опаковки. Всъщност етикетите на повечето пакетирани „храни“ съдържат немалка част от учебниците по  химия, така че човек да се зачуди храната му от каква лаборатория е излязла.  За да се прочете и най- вече да се разбере съдържанието на храната, се изисква немалко време, огромно търпение и поставена цел.

Дали в „храната“ е останала храна е въпрос на доказване, но въпросът „домат ли ям, или риба?“ е съвсем актуален, имайки предвид непрестанните опити за налагане  на генномодифицирани  продукти на пазара.

И въпреки всичко, ако сме решили твърдо, че държим да разберем с какво ще се храним, и пробваме да прочетем написаното на етикета,  то ще е добре и от помощ за всички надписите, вместо да са  на гръцки,  турски, албански или китайски,  да бъдат на български език. Всъщност това не само, че е добре, но е изадължително.  Задължително е също там,  където видим някои от следните „Е“-та:  Е 102, Е 104, Е110, Е 122, Е124 и Е 129, на етикета да бъде изписано предупреждението:  Може да има неблагоприятни последици върху дейността и вниманието при децата.
Също така  при наличие на подсладителя „аспартам“ Е 951, на етикета трябва да бъде изписан предупредителният текст: “Източник на фенилаланин”, което означава, че може да предизвика алергична реакция у вас или вашите деца.
Производителите и разпространителите на хранителни продукти са длъжни да обозначават с различен цвят и двойно по-голям шрифт  съдържанието на генетично модифицирани организми в продуктите.

По отношение на изброените „Е“-та различните държави реагират по различен начин.  Например Е 129 е забранен в Дания, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия и Норвегия;  Е104 – в САЩ,  Австралия и Норвегия;  Е 122 – в Швеция,  Австрия,  САЩ и Норвегия.  Дълго можем да продължим да изброяваме и  „Е“-тата , които могат да доведат до пристрастяване, увреждания и болести , както и държавите, в които те са забранени.

В България конкретните „Е-та”  не са забранени, но законът изисква да бъдем предупреждавани за възможните неблагоприятни последици, а отговорността и изборът са оставени на самите нас.

Затова в случай, че видите некоректно предложен ви продукт, можете да подадете сигнал в Българската агенция по безопаснаст на храните на телефон  0700 122 99 , както да сигнализирате  и  в „За Пловдив”.

Източник: „ За Пловдив”

Categories: Здраве Tags:

Какво представлява телевизията

January 14th, 2012 Comments off

Чарли Шийн за 9/11 (видео)

January 11th, 2012 Comments off

Categories: Conspiracy Theory Tags:

Вкусно убийство

January 10th, 2012 Comments off

Сурови вегански шоколадови сладки (рецепта)

January 8th, 2012 Comments off

По принцип има много сайтове за рецепти за вегетариански и вегански гозби и реших, че няма смисъл и аз само да преповтарям и разпространявам известни рецепти, но снощи реших за първи път да направя съвсем сам вегански сладки и се сблъсках с някои трудности,  които реших да споделя. Искам да подсажа на тези от вас, които решат да си сготвят нещо подобно от къде да намерят някои от по-трудно намиращите се продукти, и някои технологични решения на проблеми при приговянето. И така… Снощи исках да направя някакъв вегански десерт по случай Ивановден. До сега не бях правил такова нещо. Разгледах рецептите в www.veganskirecepti.com и си харесах ето тази рецепта: Сурови двупластови шоколадови сладки.

Първият проблем, който се сблъсках беше, че явно бях накиснал кашуто за много кратко време, защото то си остана твърдо. Освен това фурмите също бяхо сушени и доста твърди. Като цяло, като сложих това в блендера, горкия направи няколко нещастни опита да смеле фурмите и кашуто, но на третия опит се счупи. Успях някак си да го ремонтирам и го залепих с “Капчица”. След като понакиснах фурмите и кашуто към два часа нещата се получиха, но резултата не беше каша, а просто суха начупена материя от кашу и фурми. За това реших да добавя и продуктите за “втория” пласт вътре. Резултата вече беше по-различен. Въпреки, че моите сладки не приличаха на тези от картинката от сайта, пак си бяха вкусни. Ето видоизменената от мен рецепта:

Необходими продукти:

1 ч.ч. обезкостени фурми (предварително накиснати във вода),
1 ч.ч. кашу (предварително накиснато във вода),
[можете да накиснете кашуто и фурмите във топла вода с малко ром в нея още предната вечер и да стоят цяла нощ]
1/2 ч.л. ванилия,
4-5 с.л. кокосово масло (предварително разтопено на водна баня),
2 с.л. какао на прах,
1 с.л. агаве (можете да използвате и мед, но тогава сладките няма да са на 100% вегански),
щипка сол (по желание)

+настъргани орехи за поръсване

Начин на приготвяне:
Смелете продуктите в блендер, докато се получи хомогенна каша. Тъй като сместта ще е доста суха тази задача няма да е лесна, тъй като сместта ще полепва по стените на блендера и ще трябва периодично да я избутвате надолу към перката с помощта на лъжица (при изключен блендер, разбира се). Настържете орехите с машинка за орехи и разстелете в чиния. С помощта на чаена лъжица взимате малко от сместта и я овалвата в орехите. Така получените топчета нареждате в подходящ съд. Слагате във фризера за около два часа, за да стегне и сладките са готови за сервиране.

Сладките могат да бъдат съхранявани около седмица в хладилник.

Ето и крайният резултат:

Сладките се получиха много вкусни и са изключително здравословни. Фурмите са отличен източник на калий, калций, желязо, витамин А. Кашуто е богато на магнезий и фосфор. Магнезият играе важна роля за засилването на костите и за активността на ензимите. В кашуто се съдържа и желязо, което е важна част от хемоглобина, влизащ в състава на червените кръвни телца. Кокосовото масло подобрява храносмилането, засилва метаболизма, помага при хипогликемия, има противовирусни и противогъбични свойства. Състои се от 90% сурова наситена мазнина, която е под формата на средноверижни мастни киселини. Те поддържат имунната система, тироидната жлеза, кожата и осигуряват бърза енергия. Кокосовото масло съдържа повече лауринова киселина от всяко друго растение. Притежава силни антиоксидантни и антиейджинг свойства и намалява нуждите от витамин Е. Сиропът от агаве е 1,5 пъти по-сладък от захарта, с нисък гликемичен индекс и се усвоява изцяло от организма. Агавето съдържа важна субстанция, която се бори срещу процесите на декалцификация в организма и предпазва от остеопороза и други заболявания. Освен това стимулира производството на хормона GLP-1, регулирайки нивото на инсулина в кръвта. Агавето съдържа и вещества, които предпазват от рак на дебелото черво.

Фурмите и кашуто могат да се намерят във всеки по-голям хранителен магазин. Колкото до кокосовото масло и сиропа от агаве (както и други полезни био-храни и козметика) можете да си закупите в магазина за био-храни “Зелен Био” в Пловдив, намира се на ул. “Скайлер” № 3 близо до Джумаята. Магазини от тази верига има и в София и Благоевград, а можете да поръчате и онлайн.

Звучи невероятно, че едни сладки могат да бъдат толкова полезни, но – факт. Е, да стават малко калорични и не се за препоръчване за всeкидневна консумация, но можете да се поглезите с нещо много полезно и ВЕГАНСКО на празника! 🙂