УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО ФОНЕТИКА НА СЪВРЕМЕННИЯ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
Тема 1. Предмет и задачи на фонетиката. Основни фонетични и фонологични понятия. Фонема, алофон, фонологично съдържание, опозиция и неутрализация. Устна и писмена форма на езика.
Тема 2. Състав и структура на българската фонемна система. Исторически промени в състава и структурата. Вокали, консонанти, сонори, глайд. Отношение фонеми – букви.
Тема 3. Състав и структура на вокалната система. Фонологично съдържание на вокалните фонеми. Графично отбелязване на вокалите.
Тема 4. Състав и структура на консонантната система. Исторически промени в консонантната система. Фонологично съдържание на консонантите. Локална и модална класификация.
Тема 5. Опозицията звучност-беззвучност в консонантната система. Неутрализация на опозицията. Правописни принципи за отбелязване на звучност и беззвучност.
Тема 6. Опозицията палаталност-непалаталност в консонантната система. Отбелязване на мекостта при писане и при транскрибиране. Позиционни ограничения на мекостта. Правоговорен аспект на меките консонанти.
Тема 7. Звукови промени. Спонтанни, комбинаторни и позиционни промени в българската фонемна система. Исторически и съвременни фонетични редувания.
Тема 8. Вокални и консонантни исторически редувания. Преглас О:Е. Вокални исторически алтернации в коренната морфема. Йотация на съгласни и групи съгласни. Палатализации. Първа, втора и трета палатализация. Резултати от палатализациите в съвременния български език.
Тема 9. Редукция на вокалите в българския език.Фонеми и алофони. Същност, параметри, книжовен и диалектен аспект на редукцията. Ятов преглас в българския език.Етимология на ятовия преглас, диалектен и книжовен аспект. Правила за прегласен и непрегласен изговор
Тема 10. Ятов преглас в българския език.Етимология на ятовия преглас, диалектен и книжовен аспект. Правила за прегласен и непрегласен изговор.
Тема 11. Асимилация. Краесловно обеззвучаване. Междусловна асимилация. Правоговорен и правописен аспект на промените при консонантите.
Тема 12. Елизия, епентеза, метатеза. Същност, причини за действието, правописен и правоговорен аспект.
Тема 13. Суперсегментни единици. Ударение и интонация. Същност и фонетична характеристика на ударението. Думи с две ударения. Критики. Акцентни дублети. Функции на ударението.
Тема 14. Правоговорни норми в съвременния български език. Книжовност и нормативност на езика. Формиране и развой на правоговорните норми. Дублетност. Характерни отклонения от нормите на съвременния етап и причини за тях.
Тема 15. Исторически развой и съвременно състояние на българския правопис. Формиране на българската правописна система. Правописни реформи. Правописни принципи и правописни правила в съвременния език. Условен правопис.
Изготвил програмата:
доц. д-р Ваня Зидарова,
Катедра по български език