Faculty of Biology


Фосил на 62 милиона години бе показан в Рио де Жанейро

Публикувано в Новини by Ивелин Моллов on the March 30th, 2008
Фосил от морски крокодил, живял преди около 62 милиона години, бе предствен в Рио де Жанейро от изследователи, които предлагат нова хипотеза за еволюцията на този вид на нашата планета, съобщи Франс прес. Фосилът е от вид, кръстен Guarinisuchus munizi, и бе открит в морски скали по крайбрежието на бразилския щат Пернамбуку.

Видът принадлежи към семейство Dyrosairidae. "Негови представители са живели през палеоцена (преди 65-55 милиона години) и са оцелели след феномена, предизвикал изчезването на динозаврите на планетата", заяви на пресконференция палеонтоложката Мария Сомалия Виана, преди да бъде представена възстановка на влечугото.

Въз основа на намерените долна челюст, череп и прешлени изследователите са съставили нова теория за маршрутите на тези влечуги. Става дума за най-цялостния подобен фосил, откриван някога в Латинска Америка. Първите представители на вида вероятно са се появили преди 200 милиона години в Африка. След като са тръгнали от африканския континент, те "колонизирали" райони в Южна Америка – североизточната част на Бразилия, а след това и части от Северна Америка. "Навремето Африка е била много по-близо до североизточното крайбрежие на Бразилия, отколкото е днес", отбеляза Виана.

Според авторите на изследването тези крокодили са били най-едрите морски хищници след изчезването на динозаврите преди 65 милиона години. "През кредния период (преди 140-65 милиона години) друга група влечуги, кръстени мозазаври, е доминирала в моретата", поясни палеонтологът Александър Келнер от Националния музей на Федералния университет в Рио де Жанейро. Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the Royal Society Britain.

Comments Off on Фосил на 62 милиона години бе показан в Рио де Жанейро

Създадоха лекарство срещу диабет от хормон на гущер

Публикувано в Новини by Ивелин Моллов on the March 26th, 2008
Италиански учени представиха лекарство срещу диабета, създадено на основата на хормон от специален вид гущер, наречен "Чудовището Джила", който се среща в САЩ, съобщи ИТАР-ТАСС.

Препаратът, получил названието "Екзенатиде", може да регулира производството на инсулин и да поддържа необходимото ниво на захар в кръвта при болните от диабет от втори тип. "Екзенатиде" помага на пациентите да свалят излишните килограми, тъй като въздейства на рецепторите, предизвикващи чувството на глад. Хормонът, от който е създадено новото лекарство, участва в обмяната на веществата на гущера.

Италианските учени са установили, че хормонът на гущера "Чудовището Джила" има по-дълъг ефект в сравнение с аналогичния човешки глюкагон-подобен пептид-1 (GLP-1), регулиращ в организма производството на инсулин. В резултат препаратът позволява съществено да се отложи моментът на приемане на синтетичния инсулин при заболяване от диабет от втори тип.

Comments Off on Създадоха лекарство срещу диабет от хормон на гущер

Природозащитни колекции

Публикувано в Колекции by Ивелин Моллов on the March 23rd, 2008
Към катедра "Екология и ООС" са обособени две учебни колекции представящи защитени видове безгръбначни и гръбначни животни. Колекцията с природозащитния статус на безгръбначните животни в България се намира на първия етаж в сградата на Факултета по Биология, непосредствено до 14 аудитория. Колекцията представяща природазащитния статус на гръбначните животни в България, както и някои други редки и интересни животински представители се намира на втория етаж, непосредствено да 15 аудитория.

Comments Off on Природозащитни колекции

Палеонтологична колекция

Публикувано в Колекции by Ивелин Моллов on the March 23rd, 2008
Към катедра "Екология и ООС" е създадена и се поддържа палеонтологична колекция, съдържаща фосилен и псевдофосилен материал на животински и растителни видове. Колекцията е предназначена както за учебна, така и за научна работа. В момента колекцията се ревизира и предстои нейното пълно описване и публикуване. Намира се на втория етаж на Факултета по Биология в малкото фоайе пред 15 аудитория.

 
 

Comments Off on Палеонтологична колекция

Петрографска и минераложка колекции

Публикувано в Колекции by Ивелин Моллов on the March 23rd, 2008
Към катедра "Екология и ООС" е създадена и се поддържа колекция от петрографски и минераложки образци. Колекцията е предназначена само за учебни цели за онагледяване на преподавания материал по дисциплинита "Геология и петрография" в ОКС "бакалавър". Двете колекции са разположени на първия етаж в сградата на Факултета по биология.

 
 
 

Comments Off on Петрографска и минераложка колекции

Oткриха вид жаба, смятан за изчезнал от 14 години

Публикувано в Новини by Ивелин Моллов on the March 19th, 2008
Учени са открили в отдалечен планински район в Колумбия представители на вида жаби Atelopus carrikeri, смятан за изчезнал от 14 години, съобщи сп. "Нешънъл джиографик".

Жабите от вида Atelopus carrikeri, категоризиран като "критично застрашен", достигат на дължина до пет сантиметра.

Уникалната им характеристика, заради която са наричани арлекини, е оранжевият им цвят. Представителите на вида Atelopus carrikeri живеят в планински местности на височина около 4000 метра.

В Колумбия, известна като една от страните с най-голямо разнообразие на земноводни с познати над 580 вида, през последните години се наблюдава намаляване на броя на популациите, особено на тези, които живеят на голяма височина.

От тази гледна точка "преоткриването" на Atelopus carrikeri е от голямо значение за учените, които ще направят всичко възможно за опазването на вида.

Comments Off on Oткриха вид жаба, смятан за изчезнал от 14 години

Колекция “Водораслови култури”

Публикувано в Колекции by Ивелин Моллов on the March 16th, 2008

През 1963 г. към катедра "Ботаника и МОБ" на Биологическия факултет е създадена и се поддържа колекция от живи култури от водорасли (Plovdiv Algal Culture Collection), която съдържа 774 щама, принадлежащи към 249 вида от 103 рода. Колекцията съдържа главно сладководни зелени водорасли (Chlorophyta, Chlorococcales), както и водорасли и цианобактерии от различни таксономични групи от още седем отдела.

Пълен списък и повече информация за колекцията можете да свалите тук.

 
 

Comments Off on Колекция “Водораслови култури”

Учебни ботанични колекции

Публикувано в Колекции by Ивелин Моллов on the March 16th, 2008

Към катедра "Ботаника и МОБ" съществуват и учебни ботанични колекции от спиртни и др. препарати, които са съставени главно от гъби (Mycetalia) от клас Basiomycetes и клас Ascomycetes, както и образци от други растителни видове. Колекциите са изложени в няколко витрини на първия етаж на факултета. Освен тях към катедрата функционира хербаруим съдържащ значително голям брой херабрии на растения предназначени, както за учебна, така и за научна работа.

 
 
 

Comments Off on Учебни ботанични колекции

Научни трудове на ПУ – Биология – Animalia, 2000 (36)

Публикувано в Архив by Ивелин Моллов on the March 7th, 2008

Animalia, 2000, vol. 36 – Contents

Благой А. Груев, Димитър Н. Бечев  [PDF – 4,62 Mb]
Зоогеографска принадлежност на видовете листояди от подсемействата Lamprosomatinae, Eumolpinae, Chrysomelinae, Alticinae, Hispinae и Cassidinae (Coleoptera, Chrysomelidae) и разпределението им в биогеографските райони на България, стр. 5-34
Blagoy A. Gruev, Dimitar N. Bechev

Zoogeographic belonging of the leaf beetles species of Lamprosomatinae, Eumolpinae, Chrysomelinae, Alticinae, Hispinae and Cassidinae (Coleoptera, Chrysomelidae) and their distribution in the biogeographical regions of Bulgaria, pp. 5-34

Благой А. Груев
Южноевропейски полуостровен ендемизъм на подсемейство Alticinae (Coleoptera: Chrysomelidae), стр. 35-50
Blagoy A. Gruev
South European peninsular endemism of Alticinae (Coleoptera: Chrysomelidae), pp. 35-50

Димитър Н. Бечев
Сезонна активност и вертикално разпространение на гъбните комари (Diptera: Sciaroidea, Excl. Sciaridae) в западна и централна Стара планина (България), стр. 51-66
Dimitar N. Bechev [PDF – 2,78 Mb]
Seasonal activity and vertical distribution of fungus gnats (Diptera: Sciaroidea, Excl. Sciaridae) in the Western and the Central parts of Stara Planina ridge (Bulgaria), pp. 51-66

Благой А. Груев
За атлантическия фаунистичен елемент в България, стр. 67-72
Blagoy A. Gruev
About the Atlantic faunistic element in Bulgaria, pp. 67-72

Благой А. Груев
За субмедитеранската фаунистична зона в Палеарктика и субмедитеранския фаунистичен елемент в България, стр. 73-94
Blagoy A. Gruev
About the Submediterranean zone of Palearctic realm and the Submediterranean faunistic element in Bulgaria, pp. 73-94

Димитър Н. Бечев [PDF – 89 kb]
Нови находища на Potamon fluviatilis (Herbst, 1785) (Crustacea: Decapoda) в България, стр. 95-96
Dimitar N. Bechev
New localities of Potamon fluviatilis (Herbst, 1785) (Crustacea: Decapoda) in Bulgaria, pp. 95-96

Таня А. Хубенова-Сидерова, Пенка Л. Василева, Ангел Н. Зайков
Изследване върху плодовитостта на езерния рак (Astacus leptodactylus Esch.), отглеждан в шаранови басейни, стр. 97-104
Tania A. Hubenova-Siderova, Penka L. Vasileva, Angel N. Zaikov
Fecundity of the crayfish (Astacus leptodactylus Esch.), reared in carp ponds, pp. 97-104

Blagoy A. Gruev
Nomenclatoric alterations to Oreinaс Chevrolat, 1837 In: "Catalogus Faunae Bulgaricae. 3. Coleoptera: Chrysomelidae", pp. 105-106

Blagovest K. Temelkov [PDF – 1.76 Mb]
Porosononion subgranulosus bulgaricus ssp. n. from the Bulgarian Black sea sublitoral (Foraminifera: Elphioiidae), pp. 107-109

Comments Off on Научни трудове на ПУ – Биология – Animalia, 2000 (36)

Научни трудове на ПУ – Биология – Animalia, 2001 (37)

Публикувано в Архив by Ивелин Моллов on the March 7th, 2008

Animalia, 2001, vol, 37 – Contents

Димитър Н. Бечев
Нови видове гъбни комари (Diptera: Scaroidea, Excl. Sciaridae) за фауната на България. VІІІ, стр. 5-8
Dimitar N. Bechev  [PDF – 61 kb]
New species of fingus gnats (Diptera: Scaroidea, Excl. Sciaridae) to the fauna of Bulgaria. VІІІ, pp. 5-8

Благой А. Груев
Осъвременен списък на таксоните от подсемейство Alticinae (Coleoptera: Chrysomelidae) на Балканския полуостров, стр. 9-28
Blagoy A. Gruev
Actualized checklist of Alticinae (Coleoptera: Chrysomelidae) in the Balkan Peninsula, pp. 9-28

Атанас Д. Донев
Неизвестни родове и видове от семейство Mymaridae (Hymenoptera) за фауната на Турция, стр. 29-35
Atanas D. Donev
Genera and species of Mymaridae (Hymenoptera, Chalcidoidea) newly recorded to the fauna of Turkey, pp. 29-35

Атанас А. Ириков  [PDF – 124 kb]
Към анатомията и таксономията на два вида от род Vitrea Fitzinger, 1833 (Gastropoda, Zonitidae), стр. 35-38
Atanas A. Irikov
To the knowledge of the anatomy and taxonomy of two species from genus Vitrea Fitzinger, 1833 (Gastropoda, Zonitidae), pp. 35-38

Дойчин Т. Тодоров
Торните бръмбари от Coprinae и Geotrupinae (Scarabaeidae, Coleoptera) от Същинска Средна гора, стр. 39-46
Doychin T. Todorov
Dung beetles Coprinae and Geotrupinae (Scarabaeidae, Coleoptera) from Sashtinska Sredna gora, pp. 39-46

Дойчин Т. Тодоров
Торните бръмбари от Aphodiinae (Scarabaeidae, Coleoptera) от Същинска Средна гора, стр. 47-54
Doychin T. Todorov
Dung beetles Aphodiinae (Scarabaeidae, Coleoptera) from Sashtinska Sredna gora, pp. 47-54

Дойчин Т. Тодоров
Показатели на разнообразие и индекси на сходство между копрофагни синузии на видове от Scarabaeidae (Coleoptera) в Средна гора, стр. 55-64
Doychin T. Todorov
Indexes of diversity and identity between populations of species from Scarabaeidae (Coleoptera) in Sredna gora, pp. 55-64

Ангел Н. Зайков, Йордан П. Караниколов, Таня А. Хубенова
Влияние на масата и пола при конкурирането за укрития между ювинилни езерни раци (Astacus leptodactylus Esch.), стр. 65-74
Angel N. Zaikov, Jordan P. Karanikolov, Tania A. Hubenova
Shelter competition in juvenile narrow-clawed crayfish Astacus leptodactylus Esch. depending on body weight and sex, pp. 65-74

Евгения Н. Иванова, Весела И. Калайджиева
Изява и генетичен контрол на неспецифичните естерази в черен дроб при вида Passer montanus (Ploceidae, Passeriformes), стр. 75-78
Evgenia N. Ivanova, Vesela I. Kalaydzieva
Specificity of non-specific esterases in liver of Passer montanus (Ploceidae, Passeriformes), pp. 75-78

Диана А. Кирин
Биологично разнообразие и екология на хелминтната фауна в Leuciscus cephallus от река Марица, България, стр. 79-84
Diana A. Kirin
Biodiversity and ecology of the helminths fauna in Leuciscus cephallus from Maritsa river, Bulgaria, pp. 79-84

Илиана Г. Велчева, Евгения Н. Иванова
Електрофоретично проучване на органната специфичност в изявата на някои изоензими (MDH, EST, SOD) при вида Scardinius erythrophthalmus (Pisces: Cyprinidae) от язовир "Тополница", стр. 85-90
Iliana G. Velcheva, Evgenia N. Ivanova
Electrophoretic studies on organ specificity of some isoenzime’s expression of Scardinius erythrophthalmus (Pisces: Cyprinidae) from dam "Topolnitsa", pp. 85-90

Димо Я. Арнаудов, Диана А. Кирин
Видов състав и екологични особености на кокцидиите (Sporozoaea, Eimeriidae) по домашния заек (Oryctolagus cuniculus) в Пловдивско, стр. 91-98
Dimo Y. Arnaudov, Diana A. Kirin
Biodiversity and ecological particularities of the coccides (Sporozoaea, Eimeriidae) on rabbits (Oryctolagus cuniculus) in region of Plovdiv, pp. 91-98

Живко М. Желев, Даринка К. Бояджиева, Георги Д. Николов, Здравко Ат. Аджалийски, Лилия Ат. Койчева  [PDF – 93 kb]
Сравнително проучване на параметрите характеризиращи еритроцитите при Rana ridibunda (Pall.) от два биотопа, стр. 99-104
Zhivko M. Zhelev, Darinka K. Boyadzieva, Georgi D. Nikolov, Zdravko At. Adzhaliyski, Lilia At. Koycheva
A Comparative study of parameters characterizing the erythrocytes of Rana ridibunda (Pall.) from two biotopes, pp. 99-104

 

Comments Off on Научни трудове на ПУ – Биология – Animalia, 2001 (37)
« Предишна страница