Faculty of Biology


Младежка програма за обмен

Публикувано в Обяви by Ивелин Моллов on the February 28th, 2008

Условия за участие в младежката програма за обмен с Естония в периода 18 – 27 април 2008 г.


“From North to South, from East to West… all unique – but so similar!”


Кандидатите за младежкия обмен с Естония се номинират от Клуб Млади Таланти. В срок 14 март очакваме от вас:

– кратко мотивационно писмо защо искате да вземете участие в програмата. Писмото трябва да включва и кратко резюме на това какво мислите по темата на младежкия обмен.
– автобиография (с включени данни за контакт, езици)

Задължителни критерии:
– кандидатите са на възраст до 26 г.
– имат познания (писмено и говоримо) по английски език

Моля изпращайте с вашите отговори на адрес office@cys.bg

Участниците в програмата трябва да заплатят само 30% от сумата на пътните разходи. (около 100 евро). Нощувките, храненията и допълнителните пътувания в Естония по време на престоя са за сметка на Клуб Млади Таланти и организаторите.

Ще участват партньори от Естония, Португалия, Турция, Полша и Великобритания!

Приложена може да видите програмата на събитието.

Comments Off on Младежка програма за обмен

Нов вид дива котка – Опушен леопард от о.Борнео

Публикувано в Новини by Ивелин Моллов on the February 28th, 2008
    Проведените генетични тестове на дивата котка, наречена опушен леопард от Борнео или Neofelis diardii, показват значителни разлики в сравнение с опушения леопард от континентална Югоизточна Азия. Според швейцарското представителство на WWF, разликата е толкова значителна, колкото тази между тигъра и лъва. Съобщението за новия вид опушен леопард е второто след представената официална информация през декември 2006 за откриването на общо 52 нови вида животни, риби, растения и дървета на о. Борнео.
    „Кой казва, че леопардът никога не променя петната по козината си? Наблюдаваме това животно повече от 100 години и никога не сме осъзнавали, че е то е единствено по рода си” – казва Стюарт Чапман – координатор на програмата на Световния фонд за защита на дивата природа WWF, чиято цел е да спомогне за съхранявато обширните джунгли в планинския район, известен като Сърцето на Борнео. Той се намира в центъра на острова и е с площ около 220 000 км2 – 5 пъти по-голям от територията на Швейцария и 2 пъти от тази на България. О. Борнео е третия по големина остров в света и е едно от последните места в света с непокътната дива природа и ненарушено биоразнообразие. Островът е поделен между Малайзия, Индонезия и Бруней. През февруари 2007 г. е подписан договор между трите държави за съвместна защита на уникалната и в много голяма степен все още неизследвана флора и фауна в Сърцето на Борнео.
    Опушеният леопард е описан за първи път през 1821 г. от британския натуралист Едуард Грифит, който му дава официално име в зоо класификацията Neofelis nebulosa. До днес континенталните и островните диви котки се разглеждаха като един и същи вид дива котка. Но вече ситуацията е различна.

Опушен леопард от о.Борнео

Организми живеят на голяма дълбочина във водите на Антарктика

Публикувано в Новини by Ивелин Моллов on the February 28th, 2008
Подобни на скариди създания виреят добре не само близо до повърхността на ледените води на Антарктика, но и на дълбочина от около 3000 метра, предаде Ройтерс, цитирайки резултатите от изследване на специалисти в рамките на проекта Британско антарктическо проучване. Досега се смяташе, че ракообразните, известни с наименованието крил, обитават водите на дълбочина не повече от 150 метра.

Фактът, че тези създания са засечени на дълбочина от 3000 метра най-вероятно означава, че те са поведенчески по-гъвкави, отколкото учените са допускали. Специалистите предполагат, че крилът се спуска на голяма дълбочина, за да се храни, и след това отново изплува към повърхността.

Изследването, извършено с помощта на роботизирана подводница, показва, че тези създания могат да оцеляват на много по-голяма дълбочина, отколкото се смяташе досега.

Това не означава обаче, че количеството на ракообразните, често наричани "розовото злато", е по-голямо, отколкото се предполага, и че за траулерите ще има по-богат улов.

Comments Off on Организми живеят на голяма дълбочина във водите на Антарктика

Схема на залите и лабораториите в Биологически факултет

Публикувано в Информация за студентите by Ивелин Моллов on the February 22nd, 2008

Разположение на аудиториите, семинарните зали, лабораториите и кабинетите в сградата на Биологически факултет на ул. "Тодор Самодумов" №1

ПЪРВИ ЕТАЖ
14-та аудитория
4 семинарна зала
Лаборатория "Ботаника 1"
Лаборатория "Ботаника 2"
Лаборатория "Физиология на растенията"
Лаборатория "Молекулярна биология"
Научна лаборатория "Молекулярна биология"
Хербаруим

ВТОРИ ЕТАЖ
15-та аудитория
6 семинарна зала
Лаборатория "Физиология на животните и човека"
Лаборатория "Екология"
Лаборатория "Зоология – безгръбначни"
Лаборатория "Зоология – гръбначни"
Компютърна зала
Научна лаборатория "Екология"
Научна лаборатория "Ембриология и хистология"

Изтегли схема  №1 (JPEG)

ТРЕТИ ЕТАЖ
Лаборатория "Биология на развитието-1" (БР-1)
Лаборатория "Биология на развитието-2" (БР-2)
Научна лаборатория "Генетика"
Научна лаборатория "Клетъчна биология"
Зала "Европа"

ПОДЗЕМЕН ЕТАЖ
1 семинарна зала
2 семинарна зала
3 семинарна зала
5 семинарна зала
Лаборатория "Анатомия на човека"
Виваруим

Изтегли схема  №2 (JPEG)

Забележка: Схемите не претендират за 100% точност и мащабност!

Comments Off on Схема на залите и лабораториите в Биологически факултет

Правила за студентите

Публикувано в Архив by Ивелин Моллов on the February 21st, 2008
Comments Off on Правила за студентите

Специалисти създадоха хирургическа превръзка, вдъхновена от геконите

Публикувано в Новини by Ивелин Моллов on the February 20th, 2008

Учените отдавна се възхищават на способността на геконите да се противопоставят на гравитацията. Вдъхновени от лепкавата повърхност на техните лапи, американски специалисти са създали водоустойчива превръзка за медицински цели, предаде Ройтерс.

Откритието може да се използва в операционните зали или за лечение на рани. Робърт Лангър от Масачузетския технологичен институт и колегата му Джеф Карп от Харвард са използвали компютърна технология, за да моделират изключително малки хълмове и долини по повърхността на превръзката, за да прилепва тя по-добре към тъканта. Превръзката е направена от биогума, изобретена от Лангър, Карп и други специалисти.

Много екипи са успели да създадат лепила, вдъхновени от геконите, но те са предимно за употреба в суха среда. Превръзката, създадена от американските специалисти, обаче е водоустойчива и може да се използва и във влажна. Тя е разтворима, така че спокойно може да се оставя вътре в тялото.

Comments Off on Специалисти създадоха хирургическа превръзка, вдъхновена от геконите