Младежка програма за обмен
Условия за участие в младежката програма за обмен с Естония в периода 18 – 27 април 2008 г. |
“From North to South, from East to West… all unique – but so similar!”
– кратко мотивационно писмо защо искате да вземете участие в програмата. Писмото трябва да включва и кратко резюме на това какво мислите по темата на младежкия обмен.
– автобиография (с включени данни за контакт, езици)
Задължителни критерии:
– кандидатите са на възраст до 26 г.
– имат познания (писмено и говоримо) по английски език
Моля изпращайте с вашите отговори на адрес office@cys.bg
Участниците в програмата трябва да заплатят само 30% от сумата на пътните разходи. (около 100 евро). Нощувките, храненията и допълнителните пътувания в Естония по време на престоя са за сметка на Клуб Млади Таланти и организаторите.
Ще участват партньори от Естония, Португалия, Турция, Полша и Великобритания!
Приложена може да видите програмата на събитието.
Нов вид дива котка – Опушен леопард от о.Борнео
„Кой казва, че леопардът никога не променя петната по козината си? Наблюдаваме това животно повече от 100 години и никога не сме осъзнавали, че е то е единствено по рода си” – казва Стюарт Чапман – координатор на програмата на Световния фонд за защита на дивата природа WWF, чиято цел е да спомогне за съхранявато обширните джунгли в планинския район, известен като Сърцето на Борнео. Той се намира в центъра на острова и е с площ около 220 000 км2 – 5 пъти по-голям от територията на Швейцария и 2 пъти от тази на България. О. Борнео е третия по големина остров в света и е едно от последните места в света с непокътната дива природа и ненарушено биоразнообразие. Островът е поделен между Малайзия, Индонезия и Бруней. През февруари 2007 г. е подписан договор между трите държави за съвместна защита на уникалната и в много голяма степен все още неизследвана флора и фауна в Сърцето на Борнео.
Опушеният леопард е описан за първи път през 1821 г. от британския натуралист Едуард Грифит, който му дава официално име в зоо класификацията Neofelis nebulosa. До днес континенталните и островните диви котки се разглеждаха като един и същи вид дива котка. Но вече ситуацията е различна.
Организми живеят на голяма дълбочина във водите на Антарктика
Фактът, че тези създания са засечени на дълбочина от 3000 метра най-вероятно означава, че те са поведенчески по-гъвкави, отколкото учените са допускали. Специалистите предполагат, че крилът се спуска на голяма дълбочина, за да се храни, и след това отново изплува към повърхността.
Изследването, извършено с помощта на роботизирана подводница, показва, че тези създания могат да оцеляват на много по-голяма дълбочина, отколкото се смяташе досега.
Това не означава обаче, че количеството на ракообразните, често наричани "розовото злато", е по-голямо, отколкото се предполага, и че за траулерите ще има по-богат улов.
Схема на залите и лабораториите в Биологически факултет
Разположение на аудиториите, семинарните зали, лабораториите и кабинетите в сградата на Биологически факултет на ул. "Тодор Самодумов" №1
ПЪРВИ ЕТАЖ
14-та аудитория
4 семинарна зала
Лаборатория "Ботаника 1"
Лаборатория "Ботаника 2"
Лаборатория "Физиология на растенията"
Лаборатория "Молекулярна биология"
Научна лаборатория "Молекулярна биология"
Хербаруим
ВТОРИ ЕТАЖ
15-та аудитория
6 семинарна зала
Лаборатория "Физиология на животните и човека"
Лаборатория "Екология"
Лаборатория "Зоология – безгръбначни"
Лаборатория "Зоология – гръбначни"
Компютърна зала
Научна лаборатория "Екология"
Научна лаборатория "Ембриология и хистология"
Изтегли схема №1 (JPEG)
ТРЕТИ ЕТАЖ
Лаборатория "Биология на развитието-1" (БР-1)
Лаборатория "Биология на развитието-2" (БР-2)
Научна лаборатория "Генетика"
Научна лаборатория "Клетъчна биология"
Зала "Европа"
ПОДЗЕМЕН ЕТАЖ
1 семинарна зала
2 семинарна зала
3 семинарна зала
5 семинарна зала
Лаборатория "Анатомия на човека"
Виваруим
Забележка: Схемите не претендират за 100% точност и мащабност!
Специалисти създадоха хирургическа превръзка, вдъхновена от геконите
Откритието може да се използва в операционните зали или за лечение на рани. Робърт Лангър от Масачузетския технологичен институт и колегата му Джеф Карп от Харвард са използвали компютърна технология, за да моделират изключително малки хълмове и долини по повърхността на превръзката, за да прилепва тя по-добре към тъканта. Превръзката е направена от биогума, изобретена от Лангър, Карп и други специалисти.
Много екипи са успели да създадат лепила, вдъхновени от геконите, но те са предимно за употреба в суха среда. Превръзката, създадена от американските специалисти, обаче е водоустойчива и може да се използва и във влажна. Тя е разтворима, така че спокойно може да се оставя вътре в тялото.