НОВА ГРУПА В ПОДГОТВИТЕЛЕН КУРС ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

През втория семестър на учебната 2024-2025 г. Департаментът стартира нов курс по български език за начинаещи.

Обучението ще се провежда интензивно (30 учебни часа на седмица) по програмата на пълния Подготвителен курс. Учебните занятия ще се провеждат по шест учебни часа дневно от понеделник до петък.

Курсът се състои от два семестъра (възможно е да се запишете и само за един семестър):

  • първи семестър – български език до ниво А2/B1

Тези, които се запишат само за първия семестър и положат успешно изпита, ще получат Сертификат за владеене на български език на съответното ниво (А2 или В1).

  • втори семестър – български език до ниво В2/С1

Тези, които успешно завършат курса и положат успешно изпитите в края на втория семестър, ще получат Свидетелство за завършен подготвителен курс по български език, което може да бъде използвано за записване в български университет.

Такса за обучение – 1500 евро за семестър (ако имате българско гражданство, таксата е 750 евро за семестър).

Можете да се запишете в курса от 13 януари 2025 до 24 януари 2025 г.

За повече информация и за записване се обръщайте към:

Таня Нейчева
имейл: neycheva@uni-plovdiv.bg
тел. +359 885 407171

Нова книга на преподавател от ДЕСПЧС

Излезе от печат новата книга на гл. ас. д-р Мария Мицкова – „Българският език и неговите диалекти през погледа на възрожденския книжовник“. Представената монография е първото по рода си изследване на зараждането и първите стъпки на българската диалектология като наука. Описанието на българските диалекти от Възраждането – такива, каквито са засвидетелствани и документирани, разучавани и изучавани от самите свои носители и от книжовници от втората и третата четвърт на ХІХ век, не са били обект на специално изследване досега. Разбира се, във всеки труд по история на новобългарския книжовен език като основен се разглежда въпросът за изграждането на българския книжовен език на базата на говоримата реч с умерено участие на традиционни елементи, за говорната основа на съвременния книжовен език, за мястото и обема на говорните особености при формирането на възрожденската книжовноезикова нормативност. И в този смисъл множество аспекти, свързани с езиковата практика на книжовниците от периода, с техните идиоми, в които неизменно прозират следи от родните им диалекти, с техните възгледи за разговорното, говорното и некнижовното, са разработвани многократно и продължават да се разработват от българската историческа лингвистика. Но досега не са правени цялостни обобщения за възрожденските представи, концепции, наблюдения и описания на българските наречия, диалекти и говори като обект на изследване от гледната точка на историята на българската диалектология

Книгата може да бъде намерена в онлайн книжарницата на издателството на Пловдивския университет

ПРИКЛЮЧИЛ-КУРС ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ЗА НАЧИНАЕЩИ

  • Какво е нивото на курса? Начинаещи.
  • Каква е продължителността на курса? 3 месеца.
  • Колко учебни часа има в курса? 60 учебни часа по 45 минути.
  • Къде ще се провежда курсът? В класна стая. (бул. България 236, Пловдив)
  • Кога ще се провежда курсът? Един път седмично, 4 учебни часа, от 9 до 12 часа (денят ще бъде уточнен допълнително).
  • Каква е цената за курса? 300 лв. 
  • Как мога да се запиша? Попълнете формуляра за регистрация по-долу.

Enroll

 

ОТКРИВАНЕ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА 2024-2025

На 30 септември 2024 г. директорът на ДЕСПЧС доц. д-р Красимира Чакърова официално откри учебната година за студентите от подготвителен курс.

През 2024-2025 учебна година при нас ще учат студенти от Гърция, Турция, Израел и Украйна.

Курсове за следдипломна квалификация на учители по БЕЛ в чужбина

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е един от организаторите на едногодишни курсове за следдипломна квалификация на учители по български език и литература в чужбина.

Виж цялата новина тук.

 

НОВА КНИГА НА СЪТРУДНИК В ДЕСПЧС

Излезе от печат монографията на д-р Таня Нейчева „Когато славянският език стана църковнославянски“. Изследването е посветено на наследника на старобългарския език – славянския (или църковнославянския) език, използван като книжовен език на руското общество в периода X – XVIII век. Авторката разглежда текстве от различни жанрове и функционални сфери, създадени през първите три десетилетия на XVIII век и търси в тях най-характерните признаци – морфологични и синтактични – на старобългарския и църковнославянския език, като откроява традиционното и нововъведенията в късната църковнославянска норма.

ЗАПИСВАНЕ В НОВА ГРУПА ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ЗА НАЧИНАЕЩИ

На 5 февруари 2024 г. в Департамента стартира нов курс по български език за начинаещи. Обучението ще се провежда интензивно (30 учебни часа седмично) по програмата на пълния Подготвителен курс и записаните ще получат статус на студенти в Подготвителен курс.

Разписание на учебните занятия: от понеделник до петък, от 9:00 до 13:30 часа. 

Курсът се състои от два семестъра (възможно е записване само в един семестър):

  • първи семестър – български език до ниво В1
  • втори семестър – български език до ниво В2, плюс специализирани учебни дисциплини (български език в избрана научна област).

Успешно завършилите пълния курс (два семестъра) ще получат Свидетелство за завършен подготвителен курс по български език. На записаните в един семестър, които успешно положат изпит, ще бъде издаден Сертификат за владеене на български език на съответното ниво (А2 или В1).

За повече информация и записване се обръщайте към:
Таня Нейчева
имейл: neycheva@uni-plovdiv.bg
тел./Viber/WhatsApp: +359 885 407171.

За студентите от ПЪРВИ курс (ПМС 103 и ПМС 228)

Скъпи студенти,

Добре дошли в ПУ „Паисий Хилендарски!
Департаментът за езикова и специализирана подготовка на чуждестранни студенти организира за вас безплатен и задължителен курс по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК.

Молим ви да попълните този формуляр, за да се регистрирате.

 

Начало на учебната година в Подготвителен курс 2023

На 9 октомври 2023 г. в празнична обстановка и с много настроение посрещнахме новите студенти, които ще изучават български език в Департамента за езикова и специализирана подготовка.

Директорът на Департамента, доц. д-р Красимира Чакърова, поздрави студентите с добре дошли и пожела на всички успех в учението, а в края на учебната година да могат да разговарят на български, без да е нужен преводач.

През тази учебна година в различните курсове на Департамента ще се обучават над 100 студенти от Гърция, Турция, Украйна, Молдова, Северна Македония, Албания, Италия, Испания, Германия, Полша, Чехия, Израел.

Откриване на учебната 2023 – 2024 г.

Скъпи студенти от Подготвителен курс,

Официалното откриване на учебната година ще се проведе на 9 октомври 2023 г., понеделник, от 10:00 часа в зала 224 в Нова сграда на университета (бул. България 236).

На откриването вие:

  • ще се запознаете със своите преподаватели и със студентите от вашата група,
  • ще видите къде се намира вашата учебна зала,
  • ще научите какво е разписанието на учебните занятия,
  • ще получите информация за правилата, които спазваме в Департамента,
  • ще можете да зададете въпроси, които ви вълнуват.

Вашите близки и роднини са добре дошли на откриването!

Очакваме ви!