LİSANS / YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Değerli öğrenci adayları,

Burada üniversitemize kayıt için gerekli evraklar ve prosedürler ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Devlet üniversitesi statüsünde bulunan üniversitemizin yükseköğretim programları için yapılan başvurular ücretsizdir.

Üniversite yurtta konaklama sağlamaz!

Öğrenim dili olan Bulgarcayı bilmeyen öğrenciler, ilk öğrenim yılında yabancı uyruklu öğrenciler için özel olarak kurulan departmanımızda dil eğitimi alırlar. Öğrencilerimiz burada Bulgaristan’daki sosyal hayat ve eğitim süreci için gerekli donanımları edinirler.

Kayıt için gerekli evraklar:

  1. Başvuru formu (EN)
  2. Lise mezuniyet belgesi fotokopisi ve transkripti.

Lise diplomasındaki derslerinin başarı ortalaması en az %62 veya üstünde olması gerekmektedir.

  1. Yetkili kurum tarafından verilen ve öğrenci adayıının, üniversite öncesi eğitimini tamamladığı ülkede yüksek öğrenim hakkına sahip olduğunu gösteren Öğrenim Görme Hakkı Belgesi.
  2. Başvuru tarihi öncesi son bir ay içinde alınmış ve öğrencinin geldiği ülkenin ilgili makamlarınca onaylanmış olan Sağlık Raporu.
  3. Pasaport sureti, çifte vatandaşlığa sahip öğrenci adayları için her iki vatandaşlığı gösteren belgelerin suretleri.
  4. Dört (4) adet vesikalık fotoğraf.
  5. Kimlik fotokopisi.

Madde 2 ve 3’te belirtilen belgeler Bulgarca’ya tercüme edilmiş, tasdik edilmiş ve verildikleri ülke ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasındaki sözleşmelere uygun olarak Apostil ile tasdik edilmiş olmalıdır. Bu uluslararası sözleşmenin mevcut olmadığı durumlarda bu belgelerin tasdik tercüme ve onaylara ilişkin genel usul ve esaslara göre hazırlanmış olmaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kurumlar trafından verilen belgelere Apostil Şehri konulacak. Belgeler Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yeminli bir tercüme bürosonda Bulgarcaya tercüme edilmişse, yeminli tercümanın imzası Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları tarafından tasdik edilmesi gerekir. Belgeler Bulgaristan Cumhuriyeti’nde yeminli bir tercüme bürosonda  tercüme edilmişse yeminli tercümanın imzası Bulgaristan’daki bir noter tarafından tasdik edilmesi gerekir.

Ortaöğretim Tanınma Belgesi almak için 2. ve 3. maddelerde belirtilen belgeleri Eğitim Bölge Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir. Başvurduğunuzda bu Sertifikanın bir kopyasını diğer belgelere ekleyin.

Başvuru Prosedürü

Yabancı uyruklu öğrenciler başvurularını 1 Ekim tarihine kadar gerekli evraklar ile birlikte bireysel ya da temsilcilikler yoluyla Plovdiv Paisiy Hilendarski Üniversitesi Öğrenci İşleri Direktörlüğüne yapılmalıdır.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Kayıt ve Öğrenci İşleri Direktörlüğü Sekreterliği;

Filka Çavdarova
Tsar Asen Sokağı No 24, Rektörlük, 2. kat, ofis 207,
E-mail: fchavdarova@uni-plovdiv.bg
Telefon numarası: +359 32 261319

Öğrenci işlerine yapılan başvurular gerekli şekilde hazırlanıp bir ay içerisinde Bulgaristan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığına gönderilir. Bakanlığın başvuruları değerlendirme süresi bir (1) ay olarak belirtilmiştir.

Başvurunun onaylanması halinde Eğitim Bakanlığı Kabul Belgesini Öğrenci İşlerine gönderir. Öğrenci İşleri başvuru sahibine yada temsilcisine başvurunun kabul olduğunu ve vize işlerinde ( D- tipi Öğrenci vizesi ) kullanılması için gereken Kabul Belgesini kendilerinden temin edebileceklerini bildirir.

Vize için gerekli başvurular (D-tipi) ülkenizdeki Bulgaristan Cumhuriyeti resmî temsilciliklerine yapılmalıdır.

Başvurunun kabul edilmesi için geren süre bir (1) aydır fakat bu süre uzayabilir.

Vize alıp Bulgaristan Cumhuriyetine gelen öğrencimizin kaydı eğitim alacağa bölüme ya da Bulgarca dili hazırlık sınıfına yapılır.

Bir (1) yıllık Bulgarca Dili hazırlık eğitimini tamamlayıp, yapılacak sınavları başarıyla bitiren öğrencimiz Avrupa Konseyi onaylı B2 seviyesine ulaşıp, kendi fakültesinde eğitime 1. sınıftan devam eder.

Eğer çifte vatandaş iseniz, bunlardan biri Bulgaristan Vatandaşlığı ise ve eğitim alacağınız süre için vizeye ihtiyaç duymuyorsanız, evraklarınız öğrenci işleri tarafından onaylandıktan sonra üniversitemize kaydınız yapılır.

Eğer Bulgarca biliyorsanız ve yabancı öğrenci statüsünde üniversitemizde eğitim almak ve bir yıllık hazırlık eğitiminden geçmek istemiyorsanız kayıt yaptırırken Avrupa Dil Komisyonu onaylı B2 derecesinde Bulgaristan Cumhuriyeti üniversitesi tarafından düzenlenmiş yeterlilik belgesini sunmanız gerekmektedir.

Eğer Bulgarca biliyorsanız fakat kayıt için gereken belgeniz yoksa üniversitemiz bünyesinde yeterlilik sınavına girebilirsiniz. Başarılı olduğunuz takdirde yeterlilik belgesi alıp Bulgaristan Cumhuriyeti’ndeki istediğiniz bir üniversiteye başvurabilirsiniz.

Bilmeniz gerekir ki!

Eğer çifte vatandaş iseniz, bunlardan biri Bulgaristan Vatandaşlığı ise, başvurunuzu Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı statüsünde yapabilirsiniz.

Bunun için lise diplomasına denklik verilmesi ve Bulgaristan standartlarına uygunluğunun onaylanması için Plovdiv Bölgesel Öğretim Kurumu’na başvurmanız gerekir. Prosedür yaklaşık bir ay sürmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra Bulgaristan vatandaşı öğrencilere uygulanan şartlara göre eğitim görme hakkına sahip olacak, daha düşük üniversite harç ücreti ödeyecek, burs alma başvurusunda bulunabilecek, yurtlardan yararlanma hakkına sahip olacaksınız.

Bu işlemlerin isteğe göre hazırlık sınıfından sonra da yapılması mümkündür.

Bu hakkınızı kullanmak tamamen sizin tercihinizdir, istediğiniz takdirde yabancı öğrenci olarak başvurma hakkınız baki kalır (1500 Euro).