Прожекторите осветяват две момичета, които на съвършен гръцки разговарят за новата пола на едното. То се върти и показва с изразителни жестове „шедьовъра”, който току-що е взело и предизвиква завистта на другото. Втората девойка е висока и слаба, облечена в старомодна рокля. На пръв поглед – ситуация от улицата. Това, което стресва зрителя в този момент, са подсвиркванията и ръкопляскането на студентите. Те тъкмо са разпознали под голямата шапка и дълга рокля Шенол, който за няколко мига бе успял да ги убеди успешно, че е жена.
Камелия, в ролята на момичето с новата дреха, с добре обработени театрални жестове, продължава да се хвали, за да дразни своята позната.
– Ама да видиш какво прави, като ме види с нова пола. Когато се запознахме, носех пола на райета. Не му направих впечатление. После сложих розовата. Хареса ме. Направих черната. Влюби се в мен. Уших по-късно онази, бежовата. Побърка се, вдигна шум до небето, та да се сгодим. И сега, когато имам тази прелест на прелестите, сигурно ще поиска да се оженим веднага!
Публиката се смее на веселите реплики …
Това бе само началото на представлението „Кифисофон”. Поредното представление на младите таланти от специалностите с новогръцки език към Пловдивския университет. То отново засвидетелства това, че в тези специалности има умни, млади хора, които искат и са готови да работят за кауза. Участниците полагат огромни усилия. Ходят на репетиции в продължение на един месец, само за едно представление, само за една вечер, за да доставят радост на своите състуденти и преподаватели.
Те обаче не бяха сами. Имаха подкрепата както на своите учители, така и на д-р Сергис, гост-лектор от Янинския университет, Гърция. Той, съчетавайки няколкото си лекции, посветени не театъра, с репетициите на трупата, успя да внесе професионални щрихи и завършеност на спектакъла.
Един от отзивите на зрителите след края на представлението бе, че тази постановка е изиграна по-скоро професионално, отколкото любителски. Нещо, което се постигна с труд и енергия, отдадена от много хора – от „режисьора” Петя Петрова и д-р Сергис, актьорите Камелия, Шенол, Марин, Радина, Ненко, Александрос, от преподаватели и приятели на гръцкия език.
***
Представлението е част от „Традиционната вечер на гръцкия език”. То беше съпътствано и от „поетическо общуване” – прочит на кратки откъси от есеистичните размисли „Открити карти” на Одисеас Елитис, в чест на стогодишнината от раждането на писателя, както и на стихотворението „Множествено число” на Кики Димула.
Преди девет години, в зората на тези специалности, „Вечерта” беше нещо друго. Първо, тя се зароди като среща на студентите с новогръцки език. Беше повод да се запознаеш със симпатичното момче от горния курс или да върнеш лекциите на колега. Присъстваха и първите преподаватели. Имаше викторина с поговорки. Накрая се приключваше с гръцки танци и чаши на чело – е, чашите бяха за най-издържливите някъде към сутринта.
Мястото, което дълго ни посрещаше, беше Бункерът. Постепенно започна да се оказва малък – за посетителите и техните идеи. И ако хората можеха да се наблъскват, то идеите изискваха достатъчно пространство и свобода. Тази година представлението се проведе в Учебния театър. И той се оказа малък. Така, докато студентите от специалностите с новогръцки език се увеличаваха и постепенно обогатяваха „Вечерта”, една традиция израсна своите дрехи и ги смени.
***
Завесата пада, следват дълги аплодисменти и поклони. Студентите се изнасят и пръсват на компании из заведенията, за да откраднат още малко от хубавата вечер. Говорят за следващата година. Коя ли зала ще може да ги събере?