Categories

Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Картиране и изследване на популациите

Експедициите по проекта имат няколко основни цели, които се изпълняват едновременно:

  • Изследване и картиране на местообитанията;
  • Събиране на семена и растения;
  • Проучване на състоянието и площта на находищата;
  • Проучване на съпътстващите (асоциирани) растителни видове;
  • Проучване на фенологичните особености, възрастовата структура и състоянието на популацията през различните сезони
  • Оценка на състоянието на популациите и застрашеността (риска) от изчезване на растенията от определени местообитания
  • Сезонно събирне на растения за проучване на сезонната динамика на популациите
  • Събиране на материал за сравнителни анализи на пигменти, протеини и метаболити
  • Събиране на материал за анализи на вътревидовия полиморфизъм
  • Реинтродукция

Проучване на находищата на територията на България

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картирани популации и субпопулации на възкръсващите растения в България

През 2009, 2010 и 2011 г. бяха организирани и проведени над 100 експедиции в планинските райони на България (Стара Планина, Родопите). За територията на България бяха картирани с GPS седемдесет отделни находища на родопския силивряк и две на сръбската рамонда.  Находищата бяха условно разделени на девет популации (някои от тях може да са  всъщност суб-популации). Най-вероятно двете находища на Ramonda представляват отделни популации. (Таблица 1)

 Таблица 1. Популации и брой на находищата, картирани с GPS, за Haberlea rhodopensis Friv. И Ramonda serbica Panc. на територията на България:

Индекс

Популация/суб-популация

Брой картирани находища

Haberlea rhodopensis Friv.

H1 Севернородопска

6

H2 Централнородопска

36

H3 Западнородопска

6

H4 Южнородопска

6

H5 Източнородопска 1

5

H6 Източнородопска 2

2

H7 Предбалкан

1

H8 Северно-старопланинска

2

H9 Южно-старопланинска

6

Ramonda serbica Panc.

R1 Превала, обл. Монтана

1

R2 Върбово, обл. Видин

1

Находищата на Haberlea  често показват големи, понякога екстремни вариации в характеристиките на местообитанията. Например, надморската височина варира от136 м (Маджарово) до около  1700 м  (връх Цирикова черква ) (виж Приложение 1). Съответно, има и екстремни разлики в температурата, влажността и осветеността, както и в много други  условия. Някои от находищата имат други необичайни характеристики, например находището в Смолян (кв. Устово) е единственото, открито до момента, в което Н. rhodopensis расте в градски условия;  в находище  Имам Кая  Haberlea (типичен хазмофит)  расте не върху скалите, а върху почвата, и др.

Площта на находищата също варира в широки граници – от няколко квадратни метра до повече от 3 кв. км. Разстоянието до най-близкото находище също варира от 1 до повече от 20 км. Този пространствен параметър (изолация) е особено важен за локалната оценка на риска.

GPS координатите, надморската височина, ориентацията, разстоянието до най-близкото находище и площта бяха отбелязани за всички находища. Допълнителен сезонен мониторинг и проучване бяха извършени за някои представителни находища.

Седемдесетте картирани находища на Haberlea покриват над  95% от известната територия на обитание на растението в България. Около 20% от картираните находища са новооткрити (не са отбелязани досега в литературата и са открити за пръв от нашите експедиции).

Ramonda serbica е доста рядък вид за територията на България. У нас е източната граница на разпростанение на неговия ареал, което обяснява малкото находища.

GPS картиране на находищата на Haberlea и Ramonda беше направено за пръв път в България от нашата научна група.

 

Проучване на находищата извън България

По време на пътуването до Гърция, бе установен много полезен контакт с колеги от Аристотеловия университет в Солун, катедрата по Ботаника на горите. В Гърция изследванията и опазването на Haberlea rhodopensis са в начален етап. Бе проведена съвместна научна експедиция, финансирана от Университета в Солун, до гръцкото находище на Родопски силивряк Nestos river gorge (н.в.75 м), откъдето бяха събрани семена, а в последствие гръцките растения бяха включени в in vitro ген-банката.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Находища на Родопския силивряк на територията на Гърция

Бе получена и информация за останалите находища на Родопски силивряк в Гърция. Там растението се среща в Североизточна Гърция: Papikio (syn. = Karlik Dagh), Pangeon, Falakron, Menikion, в Родопите (между Thermia и Frakto, Stamna) и при особено ниска надморска височина при Nestos River gorge.

Особено успешно и продължаващо и след приключване на проекта е сътрудничеството ни с групата на акад. Е. Конгжика от Университета в Тирана и Албанската Академия на науките. Български експедиции до Албания не бяха проведени, за сметка на това бе направен обмен на растения и семена от двата вида Рамонда от Албания и Македония (благодарение на сътрудничество между Университета в Тетово и Университета на Тирана).

 

 

 

 

 

 

 

 

Находища на Сръбска рамонда на територията на Албания